Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Експерт: Мерките ни са добри, спазването им - българска работа

08 март 2021, 11:05 часа • 1288 прочитания

Провалихме се в т.нар. социален фактор – имаме мерки, които на теория са чудесни, но обществото отказва да ги спазва. Това мнение изрази пред БНР епидемиологът д-р Христиана Бацелова, преподавател в Медицинския университет в Пловдив. Тя анализира актуалната ситуация година след първия регистриран случай на пациент с коронавирус у нас.

Още: „Думата „благодаря“ е прекалено малка“: Говори Петя, която стана първата майка с трансплантиран черен дроб у нас

Още: Седмична прогноза за времето за 23-29 декември 2024 г.

„Моделът ни беше много добър, само че българска работа ни е спазването на съответния модел. Допуснахме много грешки – подценихме ситуацията, не спазвахме мерките, не носехме маски, преценихме, че е по-добре да отидем в Занзибар на почивка, за да донесем възможни други генетични линии на SARS-Cov-2“, коментира тя в предаването „Преди всички“.

Доста бързо започват да се повишават случаите на новозаразените, хоспитализираните, на нуждаещите се от интензивна грижа, както и на смъртните случаи, допълни д-р Бацелова. По думите ѝ сме разпуснали някои от мерките точно в този момент на ръст на вируса.

„Явно натискът, който населението оказа, бизнесът, който толкова много искаме приоритетно да запазим, надделя над здравето“, подчерта тя. „Това, че заведенията са отворени, не означава, че там е безопасно.“

Още: Очерняне на продукт или нередности: БАБХ трябва да се произнесе за шоколадови изделия*

Още: Министърът на културата Найден Тодоров е бил в "Пирогов"

Логично е на този етап да бъде спрян плановият прием в болниците, смята д-р Христиана Бацелова.

Вирусът еволюира – колкото повече се разпространява един вирус, толкова повече той се променя: може да стане по-опасен, но може и постепенно да се самоограничи, уточни епидемиологът. „Всеки нов (щам) ни притеснява, докато учените не докажат промяната в него до какво води.“

„Колкото повече ваксинирани има, дори варианти да има, нови, които да намалят ефективността (на ваксините – бел. ред.), при тези хора рискът да боледуват тежко или да загинат намалява драстично. Колкото повече хора ваксинираме, толкова по-бързо ще намалее броят на хоспитализираните, тежките случаи, тежките усложнения. Затова колкото по-бързо хората се ваксинират, толкова по-бързо ще бъдат предпазени.“

Д-р Бацелова е част от екипа на горещия телефон на Националната пациентска организация за Covid-19.

Още: В 12 села в област Смолян няма ток заради снега

Още: Кой има имен ден днес, 22 декември 2024 г. Честито!

Като фрапантни случаи на запитвания, с които се е сблъскала, тя посочи такива на кърмещи жени, на които е било предлагано да подписват информирано съгласие, че ще спрат да кърмят след поставяне на ваксината, на възрастни лица над 65 години, обикалящи ваксинационни центрове и връщани, защото ваксината там е на „Астра Зенека“, или на подрастващи с диабет под 18 години, на които е отказвано да се постави ваксина.

Като „похвално“ епидемиологът определи това, че има много хора, които искат да се ваксинират.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Георги Петров
Георги Петров Отговорен редактор
Новините днес