Макар в Министерство на културата да постъпват множество проекти на младежки организации, ние имаме средствата да подкрепим не повече от 15-20% от тях. Това заяви експертът към културното ведомство Румен Джуров на среща между представители на институцията и младежки сдружения. Събитието бе част от Национална младежка среща под надслов „Включването на младите в процеса на взимане на решения. Структурният диалог и младите”, финансирана по програма „Младежта в действие” на Европейската комисия.
Още: За всеки втори мъж в България изнасилените жени преувеличават или си измислят (СНИМКИ)
Още: Темата за приобщаването – през погледа на бизнеса и изкуството
Според Джуров проблем е не само недостатъчното финансиране, а и това, че в експертните съвети на Министерство на културата няма членове на младежките организации, занимаващи се с културна дейност. Младите трябва да бъдат по-активни и да подсещат структурите, че са готови да работят с тях, каза още той. От ведомството обявиха, че в последната година разработват нова стратегия за развитие на културните прояви у нас. В нейното изграждане са се включили неправителствени сдружения, учени, представители на университети. „Парите наистина са изключително малко, но се опитваме да даваме приоритет на проекти за деца и младежи”, заяви шефката на отдел „Регионални дейности” към министерството д-р Силва Хачерян (втора на снимката отляво надясно).
На срещата присъстваха членове на Национален младежки форум, както и на други младежки организации, които отправиха различни предложения за разширяване на диалога между тях и държавните структури. Сред идеите беше създаване на анкета на сайта на Министерство на културата, в която всеки да може да гласува за дадена културна дейност или програма, която според него трябва да бъде подкрепяна от институцията. До момента подобни анкети са се провеждали предимно сред по-тесни кръгове от експерти и не са били общодостъпни.
Младите културни дейци разказаха, че местните власти рядко подкрепят прояви, които не са организирани от държавата и това много затруднява тяхното провеждане. На срещата бяха представени няколко вече реализирани събития. Организаторите на варненския фестивал за музика, занаяти, визуални и сценични изкуства FunCity, който през юли тази година ще се проведе за втори пореден път, се похвалиха, че след месеци на преговори от Община Варна са се съгласили да ги подпомогнат с 80 000 лева.
Още: Каква е била 2024 г. за българите и какви са очакванията за 2025 г.? Проучване
Още: Нова атака срещу влогъра Любомир Жечев - изтрит му е каналът в YouTube
Не такова разбиране обаче е срещнал Петър Йорданов, създател на старозагорския фестивал на изкуствата „Различният поглед”. Макар вече 5 години да организира събитието с успех, Йорданов се опасява, че през тази година то може и да не се проведе поради липса на подкрепа от местните структури. „Нашата община харчи по 150 000 лв. за фойерверки на големите национални празници, а на нас месеци наред дори отказваха да ни издадат разрешителни. За 5 години ни бяха обещани 5000 лева, от които получихме 2000 и то две седмици след последното провеждане на фестивала”, разказва организаторът. На „Различният поглед” ежегодно участват над 300 артисти от всички области на изкуството.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Започва изплащането на коледните добавки за пенсионерите
Културните проекти не са единственото, което вълнува активните млади хора в България. На срещата доброволци от Младежкия център за развитие „Взаимопомощ”- Казанлък представиха и екофеста „Копринка”. Той се провежда всяка година до едноименния язовир, като се подпомага от местната община. Целта е да се насочи вниманието към проблемите на околната среда. Участниците почистват района около язовира, а от отпадъците се изработват интересни предмети - хвърчила от вестници, салове от бутилки и други. Тази година екофестът „Копринка” ще се проведе между 5 и 9 юни.
Автор: Деница Райкова