Изследване на СЗО относно нагласите и поведението на българите по време на коронакризата показва, че около 37% от хората не искат да си поставят бъдеща ваксина. Това съобщи пред btv доц. Михаил Околийски, нейн представител в България.
Още: Прогноза за времето - 27 декември (петък)
Още: Американски сайт за туризъм обяви Перперикон за европейския Мачу Пикчу
По думите му причините се коренят във фалшиви вярвания в конспиративни теории, че ваксината има някакви други намерения. И още: на това, че в годините малко се е инвестирало в обществено здраве и превенция, подчерта той.
„В сравнение с други страни в Европа, ние сме наедно от първите места по конспиративно мислене и по това да вярваме, че има тайни организации, които движат определени процеси – например пандемията. От друга страна, през годините в България много малко се е инвестирало в обществено здраве и превенция“, каза доц. Михаил Околийски.
Разчитаме единствено ваксината да ни помогне и да ни даде мощно оръжие в борбата с коронавируса, защото в момента данните са доста песимистични, подчерта експертът.
Още: Най-важните новини за деня: 26 декември 2024 г.
Още: За политиката и за душата: Най-доброто от "Студио Actualno" за 2024 г. (ВИДЕА)
Изследването на СЗО реално показва, че българинът става все по-мнителен. Анкетата е направена през определени периоди – юли, октомври, и се вижда, че скепсисът се е увеличил.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Кризата с тока продължава: 30-метрови дървета са повлекли електропроводи в Стара планина
Още: Близо 3 милиона лева достигнаха даренията след благотворителния концерт за „Българската Коледа"
"Надявам се рязкото увеличение на случаите да вразуми хората, че това е много сериозно и и те да се убедят, че ваксината е нещо полезно", коментира доц. Михаил Околийски.
Според него неспазването на мерките не е защото сме недисциплинирани или много лоши европейци, а е знак за това, че нещо с психиката ни скърца.
„Ние се чувстваме тъжни, депресирани, често хаотични и един от знаците за това е неспазването на мерките“, обясни доц. Михаил Околийски.
Още: Без ток: Боровец и други населени места в страната ще са без електричество заради обилния снеговалеж
Още: Откриват сезона на Витоша в усложнена зимна обстановка
По думите му в България усещане за безпомощност има при около 62% у хората, а страх при около 60%. Субективното преживяване за стрес и липсата на изход води до увеличена употреба на алкохол при мъжете, а при жените – на непредписани от лекар медикаменти, обезболяващи, обясни доц. Михаил Околийски.
Той посочи, че алкохола води до повишени нива на агресия има 17 жени убити от партньорите си от началото на пандемията и взрив на сигнали за домашно насилие, подчерта той.