Върховният административен съд ще решава законно ли е уволнението на председателя на Съюза на съдиите Мирослава Тодорова.
Още: Ликвидация на Дарик радио: Мария Черешева за съдбата на медията
Още: „Динамиката винаги идва от запад, не само модата“: Прогнозата за времето с проф. Георги Рачев
През юли Висшият съдебен съвет й наложи най-тежкото дисциплинарно наказание, заради три просрочени дела.
Тодорова иска отмяна на решението на Съвета заради съществени процесуални нарушения, припомня БНР. Тричленен състав ще решава спазил ли е кадровият орган буквата на закона, но решението му няма да е окончателно.
Казусът "Тодорова" стана повод за противоречиви реакции. Отиващият си ВСС, който след това решение буквално премина в оставка, обяви, че решението е принципно и няма връзка с последователните критики, които най-авторитетната професионална магистратска организация отправяше от години към работата му. Разправа с критик обаче видяха президентът, магистрати и експерти. Така го разчетоха и евроекспертите, които дописаха уволнението на съдия Тодорова във финалния вариант на ключовия 5-годишен доклад за съдебната реформа. Ден след уволнението й близо 200 съдии, вместо в съдебните зали, излязоха на безпрецедентен протест.
Още: Кой има имен ден днес, 25 април 2025 г. Честито!
Още: Прогноза за времето - 25 април 2025 г. (петък)
Мирослава Тодорова поиска от ВАС да спре временно изпълнението на решението на ВСС, за да може да върши делата, по които работи. Съдът отказа и така над 40 процеса на обвиняваната в бавно правосъдие съдийка започват отначало.
Редактор: Георги Иванов
Още: Най-важните новини за деня: 24 април 2025 г.
Още: Почивни и неучебни дни през месец май: Идеи за по-дълги отпуски