Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Джовани Кеслер: Съдиите трябва да имат способността да наказват

19 октомври 2015, 20:55 часа • 3416 прочитания

Приоритетите на българското правителство за противодействието на корупцията и борбата с измамите са били сред акцентите в разговора на премиера Бойко Борисов с генералния директор на Европейската служба за борба с измамите (ОЛАФ) Джовани Кеслер, който беше гост-лектор на публичен дебат за справянето с корупцията на европейско и национално ниво. Седмият дебат от инициативата "Европейски дебати" за популяризиране на европейските практики и политики в България беше организиран от вицепремиера Меглена Кунева

Двамата са се съгласили, че в общ интерес е да се задълбочи оперативното сътрудничество между ОЛАФ и българските специализирани структури за защита на финансовите интереси на Европейския съюз (ЕС). Изразена е била готовност разговорите да продължат на експертно ниво по конкретните параметри на партньорството, предаде БНР. 

Прехвърлянето на добри практики за борба с корупцията е изключително важно, защото това е общ въпрос за ЕС, изтъкна генералният директор на ОЛАФ и даде няколко основни препоръки, които всъщност са общи и важат за всяка страна от Съюза. 

С уговорката, че идва да сподели опит, а не да дава напътствия, шефът на европейската служба за борба с измамите с евросредства все пак каза, че България има нужда от висок капацитет на разследващите корупцията, както и обвинители, специализирани в корупционни дела, информира БНТ.

"Съдиите трябва да имат способността да наказват. В България именно тук има голям проблем. Ако само говорите за борба с корупцията, нищо няма да се промени", каза Кеслер.

На първо място, според Кеслер, е създаването на антикорупционна стратегия, която да е цялостна и интегрирана, като тя има нужда от три елемента и те винаги трябва да се взимат предвид в тяхната цялост. "Това са предотвратяване, разкриване и санкции. Има тенденция, свързана с извънредните ситуации - да се фокусираме върху един от тези аспекти и обикновено това е санкцията, като се създават закони, които позволяват да се изпрати някой в затвора. Има нужда от такива действия, но всички тези три измерения са важни, защото, ако се работи само в една посока, няма как да има оптимални резултати", каза Кеслер. 

За правилното противодействие на корупцията, на първо място, е доброто управление на администрацията, защото, ако тя е налице, се оставя по-малка възможност за ширене на корупцията, подчерта генералният директор на ОЛАФ. По думите му особено важни са добри закони за държавните и обществени поръчки. "Виждаме не само в България, но и в други страни членки на ЕС, че повечето пари на данъкоплатците се раздават чрез такива процедури", каза енералния директор на ОЛАФ. 

"На второ място, като говорим за администрацията, се сблъскваме с въпроса за контрола в системата на одита или на проверката дали разходите са правилни и има ли странични течове на финанси. А на трето място е правораздаването – ако магистратите не са независими, няма да се получи. Те трябва да имат способността да наказват, но уви в България, според статистиката, именно тук има много голям проблем", каза Кеслер.

Actualno.com
Actualno.com Отговорен редактор
Новините днес