Така наречените "тарифи" (т.е. мита) на Доналд Тръмп дадоха своя резултат не само върху пазарите, но постигнаха и една от целите, заложени в плана на президента на САЩ – понижаване на стойността на долара с цел повишаване на износа на американски стоки и обезценяване на външния дълг на страната.
Доларът се движи в „обратна“ посока от началото на година, като своеобразното му „падане“ продължава вече няколко месеца, най-вече заради очакването на обявяването на плана на Тръмп. В началото на април той обяви „реципрочни тарифи“ за търговските партньори на САЩ, а доларът падна стремглаво спрямо еврото, а в това число и българския лев.
Най-ниската стойност на долара към лева за 2025 година засега
На 2-ри април Тръмп обяви новите тарифи за повече от половината свят, като това доведе до срив на долара. Това доведе и до най-ниската стойност на американската валута спрямо лева – 1 долар се търгуваше за 1,76249 по курс на БНБ, и 1.759 по данни на exchangerates.org.
За сравнение - по време на втората седмица на януари доларът удари 1.92 лева - най-високата стойност от повече от година насам.
След първоначалния шок от тарифите, доларът леко се възстанови спрямо еврото и съответно лева, но вероятността за нов обрат е висока, предвид мерките, взети от президента на САЩ.
Най-ниската стойност на долара спрямо лева за този век
През настоящия век сме виждали долара да бъде и над 2 лева и под 1.30 лева. Най-ниската стойност на долара беше ударена на 15-ти юли, когато според exchangerates 1 долар се е търгувал срещу 1.223149 български лева.
Засега, това остава най-ниската стойност на долара спрямо лева. Интересен факт е, че след тоталния срив на щатския долар тогава, последва рязък скок и още през ноември същата година доларът мина кота 1.50 лева. Точно година по-късно обаче цената на долара в лева отново беше около 1.30 лв.
Възможен ли е подобен спад?
Ако светът влезе в рецесия, каквато очакват много финансови анализатори, всичко е възможно. Към настоящия момент и с очакванията в САЩ да бъдат намалени драстично лихвите, се очаква допълнително засилване на еврото спрямо долара в следващите 12 месеца. По тази логика, доларът ще стане „по-евтин“ и в левове. Тепърва обаче се очаква да видим всички последствия от новата политика на САЩ.