Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Девет нехранителни магазина се оплакаха от наредба на бивш здравен министър

29 декември 2022, 22:11 часа • 1020 прочитания

Девет вериги магазини продаващи нехранителни стоки изпратиха писмо до заместник министър председателя Гълъб Донев, министъра на здравеопазването Стойчо Кацаров, министъра на икономиката Даниела Везиева с което изразяват учудването си и принципното си несъгласие от текста на т. 25 от заповед РД-01-856/ 19.10.2021 на Министъра на здравеопазването и искат да запознаят обществеността с негативните последици от нейното прилагане върху здравето на хората и върху конкуренцията на пазара на стоки за дома и бита, мебели, детски играчки, електроника, строителни материали.

Независимо, че кризата поставя бизнеса в трудно положение, тя преди всичко излага на риск хората, които пазаруват. Ето защо нашето разбиране е, че първостепенна задача е да се намали този риск. В тази връзка ние приветстваме мерките, които правителството предприема, за ограничаване на кризата. Не сме съгласни със заповедта на министъра на здравеопазването, която изисква всички, които пазаруват в магазини над 300 кв.м. за нехранителни стоки да притежават зелен сертификат, за да бъдат допускани в магазина.

Наредбата не създава предпоставки за ограничаване разпространението на вируса, а напротив, давайки значителна свобода на по-малките и тесни обекти, способства концентрирането на хора (при това без отрицателен тест или сертификат за ваксиниране) именно в обекти, където е по-трудно да се организират противоепидемични мерки и е почти невъзможно да се контролират мерките. Още повече, че в големите търговски обекти не се наблюдава и трудно може да стане струпване на хора. В такъв смисъл наредбата не е ефективна и не е в интерес на хората.

В условията на развиваща се пандемия би следвало всички бизнеси да бъдат равнопоставени, а в настоящата ситуация се изкривява конкурентната среда в най-активния период на пазаруване преди Коледа, някои са облагодетелствани за сметка на други, като възможна последица от това ще е и засилен стимул за некоректно ценообразуване от страна на привилегированите обекти, което също не е в интерес на потребителите.

Акцентираме, че ние, големите търговци на нехранителни стоки, сме компании, които систематично стимулират служители да се ваксинират и спазват всички противоепидемични мерки. Независимо от постоянните дискриминиращи мерки, на които станахме обект през изминалата година и половина, ние не спряхме да подкрепяме усилията за възстановяване на държавата, да работим „на светло“. Не спряхме да осигуряваме и запазим хиляди работни места и имахме сериозен принос за поддържане на икономическата стабилност на страната.

В условията на криза считаме че, мерките на правителството трябва да са преди всичко ефикасни за хората и справедливи за бизнеса. Те следва да бъдат еднакви за целия нехранителен сектор, в това число за обектите под 300 кв.м. както и за площите с нехранителни стоки в хипермаркетите, продаващи хранителни и нехранителни стоки. Така в най-голяма степен ще се запази здравето на хората и конкурентен пазар в техен интерес и в интерес на икономиката на страната.

 

Аико Мулти Консепт ООД (Мебелни магазини Aiko XXXL)

Технополис България ЕАД (Магазини Technopolis)

Практикер Ритейл ЕООД (Магазини Praktiker)

Джамбо ЕС. Б ЕООД (Магазини JUMBO)

Мебели Лудвиг България ЕООД (Магазини COMO)

Техномаркет България ЕАД (Магазини Technomarket)

Мегадом ООД (Хипермаркети Praktis)

ДОМКО ООД (Магазини Domko)

Мьомакс България ООД (Мебелни магазини Mömax)

Антон Иванов
Антон Иванов Отговорен редактор
Новините днес