Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Депресиите в епидемични условия са се увеличили, разкри д-р Цветеслава Гълъбова

04 май 2020, 15:27 часа • 2241 прочитания

Има увеличение на невротичните, тревожни разтройства. Увеличил се е броят на хората с депресивни състояния, панически атаки, генерализирана тревожност, фобии. Промяната във формата на брифингите на Националния оперативен щаб ще се отрази добре на хората.

Още: Най-важните новини за деня: 22 декември 2024 г.

Още: Възстановиха електрозахранването на селата в Смолянско, останали без ток заради снега

Това съобщи за БНР д-р Цветеслава Гълъбова, психиатър и директор на Държавната психиатрична болница „Свети Иван Рилски“.

„При тези заболявания определено има ръст и го казвам не само от моята собствена практика, разговарям и с колегите по тези теми. За щастие при психозите, т.е. при тежките психични заболявания, там няма ръст, не се и очаква такъв, защото това са биологично детерминирани болести, които почти не се влияят от факторите на външната среда", подчерта Цветеслава Гълъбова.

След като е преценено, че мерките трябва да бъдат доста по-либерални, това означава, че е направен анализ и гражданите трябва да бъдат малко по-спокойни, посочи д-р Гълъбова.

Още: Прогноза за времето - 23 декември 2024 г. (понеделник)

Още: „Думата „благодаря“ е прекалено малка“: Говори Петя, която стана първата майка с трансплантиран черен дроб у нас

"Разчитам всичко това да се е случвало след анализ, да се е случвало след разглеждане на всички аргументи "за" и "против" и да е стъпило на здрава почва.", каза още психиатърът.

Д-р Гълъбова коментира и психическото състояние на учениците в условията на онлайн обучение. Според нея, ако учениците не са събирали достатъчно знания по време на дистанционното обучение, няма да се представят достатъчно убедително на предстоящите изпити.

"Децата трябва да бъдат спокойни, трябва да дадат всичко, на което са способни и което знаят, защото тези изпити са важни. Но аз лично не съм много оптимистично настроена за резултатите, които ще се получат на тези изпити", коментира Гълъбова.

Според психиатъра, родителите не са мотивирали достатъчно децата да учат.

Още: Министърът на културата Найден Тодоров е бил в "Пирогов"

Още: Повече от двоен ръст през 2024: Директорът на ПСС за смъртта в българските планини

"За съжаление това онлайн обучение се случи при обстоятелствата на форсмажор и макар че от много години, може би десетилетия и повече се говори, че трябва това да се случи, отново ние не бяхме подготвени", допълни тя.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес