Служебният кабинет обяви, че държавата ще отпусне по 70 лева великденски добавки в подкрепа на пенсионери, чиито пенсии за април са под линията на бедност, т.е. под 504 лв. без добавките.
В този обхват попадат 1,02 млн. български пенсионери – с осигурителен стаж и възраст, с инвалидни пенсии, с пенсии, несвързани с трудовата дейност, вкл. наследствени пенсии от починал родител. В тази графа са и пенсионерите, които получават социална пенсия за старост, социална пенсия за инвалидност. Попадат и пенсионери с пенсии от учителския пенсионен фонд. Добавки ще има за повече от половината пенсионери в страната.
Те ще бъдат изплатени от НОИ по банков път или чрез пощенските станции в страната в началото на следващата седмица.
Средствата, необходими за добавките, са в размер на 72 млн. лв. от бюджета.
Това заяви служебният премиер Гълъб Донев на пресконференция заедно с министъра на труда и социалната политика Лазар Лазаров и министъра на финансите Росица Велкова.
Преди дни се твърдеше, че пенсионерите изобщо няма да получат великденски надбавки към пенсията си за месец април. От Националния статистически институт (НСИ) съобщиха, че пенсиите за април ще се изплащат от 7-и до 20-и април, но към тях няма да се дават традиционните от години допълнителни пари за празника.
ОЩЕ: Донев: Кабинетът ще внесе Бюджет 2023 и редица законопроекти за проблемите на хората
Донев окачестви отпуснатите средства като извънредни разходи в удължителния закон за бюджета. "Министерски съвет беше предвидил по-общи формулировки в частта за финансиранията за разходите. Депутатите от предишния парламент ограничиха нормативните възможности за финансиране на извънредни разходи от служебното правителство. Това е основната причина да сме затруднени за намиране на решение за осигуряване на необходимия финансов ресурс от бюджета за настоящата година за изплащане на т.нар великденски добавки", заяви служебният премиер, прехвърляйки вината изцяло на законодателите.
"Голяма част от българските пенсионери са в затруднено финансово състояние. Добавката към пенсията е вид социална подкрепа за най-уязвимите, тя не е част от пенсията и не зависи от осигурителния принос. Принципът, който се прилага в целия ЕС, е социалните мерки да бъдат насочени към най-уязвимите групи. Без съмнение – това са възрастните с пенсия под линията на бедност", каза Донев.
Може би голяма част от пенсионерите - особено тези, които получават малко над 504 лв. - вероятно ще сметнат тази мярка за несправедлива, призна той. Но добави, че това е единственото, което служебният кабинет може да направи на този етап.