В последните десетилетия, преподаването на историческо образование е подчинено на текущата политическа и идеологическа конюнктурна ситуация.
Това каза за БГНЕС почетният професор от Шуменския университет „Епископ Константин Преславски” доц. д-р Стоян Танев, който представи доклад на тема „Историческото образование в България и други държави: опит за сравнителен анализ” по време на инициативата „Български исторически четения 2019”. Тази година те се провеждат под надслова „Зов Български”.
„За беда на историческото образование както в миналото, така и днес, особено в последните десетилетия, преподаването е подчинено на текущата политическа и идеологическа конюнктурна ситуация. Би трябвало – и преди и сега, и занапред, преподаването на история както у нас, така и в други съвременни общества да бъдат в съответствие на състоянието на историческата наука”, заяви Танев и добави, че чрез изучаваната история днес се разпространява много невярна информация, защото тя несъответства на историческите извори и на най-новите научни изследвания, които трябва да се направят с проучване на огромна архивна документация, проучване на информация от периодичния печат, ползване на дневници, спомени.
Според него създаването на Българска национална доктрина ще възпре фалшифицирането на историята ни и използването ѝ за обслужване на политически интереси.