В новата "Червена книга" на България са включени 808 вида растения и гъби, 287 вида животни и 166 типа природни местообитания, предаде БГНЕС.
Първото издание на "Червената книга" БАН издава през 1984 – 85 година.Така 30 години назад страната ни е била първата на Балканския полуостров и една от първите в Европа, които се подготвили "Червена книга" в Европа след Втората световна война.
Новото издание е резултат от работата на над 200 учени, като подготовката е започнала преди около 15 години. Книгата съдържа 3 тома – първият е за растенията, вторият – за животните. За първи път в настоящето издание на "Червената книга" са включени в отделни статии и 51 вида с гръбначни животни, от които 12 вида са класирани в категорията "изчезнали", а 39 вида – в "критично застрашени". Третият том е за природни местообитания.
Екоминистърът Ивелина Василева отбеляза, че през последния половин век потреблението на природни ресурси е рязко завишено. "И като следствие на това от 1970 г. насам екологичната ситуация на планетата продължава да се влошава, а биологичното разнообразие е намаляло с 28%", каза тя като цитира доклад на Световния фонд за дивата природа. Тя посочи, че тези процеси са и в България за радост не в това темпо. Често повтаряме че страната има уникално биологично разнообразие, подчерта Василева и добави, че у нас има 5200 вида гъби, над 400 вида птици, 94 вида бозайници, около 27 000 вида безгръбначни животни.