Коалицията от неправителствени организации и граждански групи "За да остане природа в България" ще внесе в деловодството на Народното събрание днес писма до всеки народен представител със символични хартиени брадви по повод предвиденото тази седмица второ четене на промени в Закона за горите.
Коалицията многократно алармира за опасностите пред българската гора, до които ще доведе приемането на поправките в Закона за горите. Това са процедури, с които ще се продължи практиката на Тройната коалиция за заменки и злоупотреби с държавни гори заради частни интереси. Ето защо: ще се предоставя държавна гора за частни строежи, което беше целта и на заменките на гори при Тройната коалиция. Предлага се това да става без конкурс, т.е. на нереални и непазарни цени и с подбрани по корупционен начин частни инвеститори. Позволява дозастроване на най-ценните български гори по планините, включително в природните паркове, след като заменките позволиха приватизирането и застрояването на Черноморието. Позволява се доизсичането на всички частни гори под 20 декара без горско стопански проект и екологична оценка
От коалицията посочват, че сметките показват, че засегнатите площи от сегашните промени в Закона за горите далеч надминават тези, засегнати от заменките. Площта на планираните ски курорти и голф игрища, за които има публична информация е около 20 000 декара (20 проекта по средно 1 000 дка в Рила, Пирин, Витоша, Родопите, Стара планина и по Черноморието). Площта на частните гори под 20 декара, които ще могат да бъдат изсечени веднага, е около 3 милиона декара. Тези гори покриват 3% от територията на страната.
Общо 3 020 000 декара. За сравнение - площта на заменките е 33 000 декара. Така гласуването на второ четене на промените в Закона за горите ще доведе до непрозрачна приватизация на един от последните обществени ресурси, категорични са природозащитниците.
Редактор: Ивайло Кючуков