Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Борисов: Вдигнатите юмруци не са символ на демокрация

23 август 2020, 10:50 часа • 5185 прочитания

"Тоталитарните режими прекършиха милиони човешки съдби. Насилието и жестокостта, с които бяха потъпквани основни свободи, нямат място в днешния свят!". Това написа премиерът Бойко Борисов в профила си във Facebook по повод днешния ден, в който Европа отдава почит на жертвите на национал-социалистическия, комунистическия и други тоталитарни режими.

Още: Министърът на културата Найден Тодоров е бил в "Пирогов"

Още: Повече от двоен ръст през 2024: Директорът на ПСС за смъртта в българските планини

"Няма място и за националсоциализъм и комунизъм. Убеден съм, че няма място и за реваншизъм и разделение. Вдигнатите юмруци и умишленото подклаждане на напрежение между гражданите не са символ на демокрацията. Правова държава не се постига с грубо нарушаване на правовия ред, както се внушава днес. Историята трябва да се помни, за да се взимат правилните решения дори когато са трудни за взимане. Вярвам, че ред, развитие и разбирателство се постигат с диалог, а не с юмрук! Затова нека ги отстояваме с дела.

Поклон пред паметта на жертвите на тоталитарните режими!", пише още премиерът.

Още: След проверки на БАБХ: Затвориха заведения в популярни курорти

Още: Шоколадови изделия с грешни етикети: Опасни ли са за децата?

Не закъсня и задочен отговор към Борисов - от Христо Димов, член на УС на Фонд "Паметник на жертвите на комунизма". Димов казва следното: "... като ръководещ цялата церемония по откриването на Мемориала на 11.09.1999 г. съм омерзен с днешна дата от факта, че лица като Бойко Методиев Борисов, Росен Плевнелиев /бивши комунисти/, Румен Христов и тям подобни, заради наглостта им да се кичат с това събитие! И да се преструват с присъщото им лицемерие,че видите ли днес те почитали Деня на жертвите на тоталитаризма и комунизма!"

На 23 август Европа отдава почит на жертвите на национал-социалистическия, комунистическия и други тоталитарни режими. На този ден преди 81 години Германия и СССР сключват договор за ненападение, известен като Пакта Молотов-Рибентроп. Към договора е приет и секретен протокол, в който са определени „сфери на влияние” и окупационни зони. На практика пактът между Хитлер и Сталин подготвя Втората световна война.

За първи път Ден на жертвите на сталинизма и нацизма да се чества на 23 август е предложено през юни 2008 г. на конференцията „Европейската съвест и комунизмът” в Прага. На форума се приема т. нар. Пражка декларация. В декларацията се предлага 23 август – деня на подписването на съглашението между Хитлер и Сталин да е ден за възпоменание на жертвите на нацистките и комунистическите тоталитарни режими.

Още: Най-важните новини за деня: 21 декември 2024 г.

Още: Прогноза за времето - 22 декември 2024 г. (неделя)

През септември 2008 г. Европейският парламент прие декларация с предложение за обявяването на 23 август за Европейски ден за възпоминание на жертвите на престъпленията на сталинизма и нацизма.

В декларацията се посочва, че Пактът Молотов-Рибентроп, сключен на 23 август 1939 г. между Съветския съюз и Германия, е разделил Европа на две сфери на влияние чрез своите секретни допълнителни протоколи.

На 18 септември 2008 г. 40-то Народно събрание прие решение в подкрепа на Пражката декларация за европейската съвест и комунизма от 3 юни 2008 г. и необходимостта истината за престъпленията на комунистическите режими да стане достояние на обществото.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Любов Павлова
Любов Павлова Отговорен редактор
Новините днес