Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Боян Рашев: Пикът на смъртността през 2021 г. съвсем не е толкова катастрофален

13 януари 2022, 17:51 часа • 3854 прочитания

Боян Рашев, един от водещите експерти по управление на околната среда в България, коментира нашумялата графика за смъртността у нас в периода 1888-2021 г. Припомняме, че тази графика се обсъжда широко в социалните мрежи от вчера след като беше представена от икономиста от ИПИ Петър Ганев, а неин източник са данните на Националния статистически институт.

Ето какво написа Боян Рашев в своя публикация във Фейсбук:

"Да, има голям проблем: Смъртността в България през 2021 г. е изключително висока. Да, епидемията от ковид със сигурност има голям принос.

Не, това съвсем не е толкова катастрофално, колкото изглежда на пръв поглед, защото сравненията с минали времена, които графиката предполага, са абсолютно невалидни.

Пряко сравнение с 1918 г.:

  • Населението на България тогава е било с над 30% по-малко от днес.
  • Броят на пенсионерите (или хората над 60 г.) тогава е бил поне 60% по-малък от днес.
  • Броят на хората със затлъстяване, диабет и сърдечно-съдови заболявания е бил поне 80% по-малък от днес.

Въпреки всичко гореописано през 1918 г. са починали по-голям брой хора, отколкото през 2021 г. Това е катастрофа и заслужава да бъде наричано така."

По-нататък той пише още:

"От 1997 г. до 2020 г. абсолютната смъртност бавно намалява въпреки намаляването и застаряването на населението като цяло. Това е пряк резултат от подобряването на качеството на живот във всичките му измерения.

За съжаление пандемията в последните две години силно удари основно възрастните и/или хронично болни хора, които за съжаление са огромно мнозинство в България. Освен това блокира здравната система. Съвсем логично е тази комбинация да води до пик на смъртността."

Според Рашев графиката показва именно това затова той заключава, че реално новина няма.

Елена Страхилова
Елена Страхилова Отговорен редактор
Новините днес