Генералният директор на Българското национално радио Милен Митев определи като "правилно" решението на Програмния съвет на БНР да не излъчи вече записаното интервю на водещия Петър Волгин с руския посланик Елеонора Митрофанова на 16 декември.
Още: Министърът на културата Найден Тодоров е бил в "Пирогов"
Още: Повече от двоен ръст през 2024: Директорът на ПСС за смъртта в българските планини
Още: Програмният съвет на БНР забрани излъчването на интервю с руския посланик Митрофанова
Митев защити позицията на радиото пред Съвета за електронни медии (СЕМ), който днес, на 19 декември, покани на разговор него и членовете на Управителния съвет на медията.
Защо БНР не спря провеждането на интервюто?
Още: След проверки на БАБХ: Затвориха заведения в популярни курорти
Още: Шоколадови изделия с грешни етикети: Опасни ли са за децата?
Интервюто с Митрофанова остана неизлъчено заради несъответствие с журналистическите стандарти.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
"В този случай ръководството на програма "Хоризонт" правилно е преценило, че недопустим събеседник няма и те не могат предварително да кажат: "Не, това интервю няма как да се проведе добре". Има как да се проведе в съответствие със стандартите и ако това решение беше взето предварително и беше отказано изобщо да се запише това интервю, то тогава смятам, че щяхме да водим същия разговор за цензура, но два дни по-рано. И тогава г-н Волгин може би щеше да има много повече основания за своята позиция. Затова мисля, че програмата правилно е преценила, че не може да спре самото интервю", обясни Митев пред СЕМ, цитиран от БНР.
Още: Кошлуков като пожизнен директор на БНТ заради СЕМ: Светлана Божилова в "Отговорите" (ВИДЕО)
Още: Най-важните новини за деня: 21 декември 2024 г.
Още: Прогноза за времето - 22 декември 2024 г. (неделя)
Снимка: БГНЕС
Генералният директор беше категоричен, че решението на Програмния съвет е взето не на базата на личността на интервюирания или на водещия, а на базата на готовия материал и установени нарушения на Етичния кодекс и редакционните стандарти на БНР.
Митев заяви още, че върху него не е оказван натиск, както и че никой от членовете на Програмния съвет не му е сигнализирал за нещо подобно.
Още: Проруската пропаганда у нас - все едно Чърчил да пуска Хитлер по BBC (ВИДЕО)
Част от СЕМ атакува Волгин и Митрофанова
"Защо точно водещ, който отдавна е заявил своите симпатии към тази страна агресор, трябваше да бъде автор на това интервю?", попита членът на СЕМ Пролет Велкова, избрана от парламентарната квота (номинация на ДБ). "Ние можем много да спорим дали госпожа Митрофанова, в качеството си на посланик на именно такава държава, има място в обществената медия. Някои ще кажат "да", други ще кажат "не". Аз лично смятам, че има място, стига това интервю да се направи обективно, с критичен поглед, какъвто мисля, че ръководството на БНР не би следвало да очаква да има именно този водещ".
На другия полюс
Габриела Наплатанова - друг от членовете на СЕМ, но от президентската квота на Румен Радев, добави: "България не е прекъсвала дипломатическите си отношения с Руската федерация. Би било възможно да има интервю с руски посланик. Въпросът е с какви журналистически стандарти то се провежда и въпросът е какво конкретно е притеснило членовете на Програмния съвет, за да отхвърлят възможността за излъчване с такава голяма категоричност".
Волгин също поиска изслушване пред СЕМ, но от съвета му отказаха.
Още: Позицията на СЕМ за случая с интервюто с руския посланик