Бившият шеф на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) Иван Иванов изрази надежда, че няма да му се наложи да се върне на поста си след като Конституционният съд обяви за противоконституционно назначението на наследника му на поста Станислав Тодоров.
Още: Безплатна работилница за деца тази неделя в Kaufland – Трошево във Варна
Още: МвнР с препоръка към българите да се въздържат от пътуване в Лос Анджелис
По думите на Иванов Комисията може да продължи да работи, но има актове, които се подписват директно от председателя:
"Комисията се оказва в състояние, че няма действащ председател – нито директно, нито по заместване. Самият акт на съда показва, че Станислав Тодоров не е избран, защото е атакуван и обявен за нищожен неговият избор. Смятам, че актовете му не са незаконни, ако не бъдат специално атакувани", обяви Иванов в интервю пред в. "24 часа" и допълни, че според него няма да има такива случаи.
Предшественикът на Станислав Тодоров припомни, че след обнародването на решението на КС Народното събрание трябва максимално бързо да обяви процедура за избор на нов председател на КЕВР.
Още: Гвардейците пред президентството с нови червени кабинки
По темата с хипотезата, при която след като изборът на Тодоров е нищожен, то може да върнат Иванов като председател до избора на нов, той обяви:
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
"Искрено се надявам тя да успее да намери друг вариант, при който мен да не ме закачат. Ако обаче решат избора да го прави следващият парламент, това е най-лошият избор за мен. Допускам, че могат да ме сложат и аз няколко месеца да чакам, докато се види какво е новото мнозинство. Това означава, че аз съм задължен по закона, не по мой избор, да се върна и да изчакам завършването на процедурата за избор на нов, да му стисна ръката и да си тръгна."
Това, което предстои, са три хипотези – едната е, която се позовава на чл. 11, ал. 5 от Закона за енергетиката (връщането на предишния председател - б.а.), втората е упълномощаване на член от комисията да изпълнява временно длъжността, третото е произнасяне на КС за решаване на последствията. Произнасянето на КС или на НС трябва да има задължителен характер при решаването на този казус.