Българският алпинист Атанас Скатов стъпи на третия по височина връх Канчендзьонга (8586 м). Той постигна целта си след преход, продължил 15 часа. Това е и един от най-трудните върхове от 14-те осемхилядници, а смъртността на алпинистите, опитали се да го покорят надвишава 30 %.
Още: Българските моряци вече са в Оман, публикуваха кадри от освобождаването им (ВИДЕО)
Още: Най-важните новини за деня: 22 януари 2025 г.
“На върха съм”. Това съобщение е изпратил Скатов от СПОТ устройството си в 04.43 българско време тази сутрин.
Кангчендзьонга е свещен за жителите на Сиким и съществува неофициално правило изкачващите го алпинисти да не стъпват на самия върхов купол. Поради тази причина Скатов е стъпил няколко метра по-надолу, както навремето бе направил и Боян Петров.
Скатов, който е веган, се разболя няколко пъти по време на изкачването, но здравословните проблеми не го отказаха да преследва докрай задачата си.
Още: Ангел Кунчев: Не вярвам да стигнем до национална грипна епидемия
Още: Прогноза за времето - 23 януари 2025 г. (четвъртък)
Малко по-късно и от фирмата организатор потвърдиха, че според телефонно обаждане от базов лагер, всички алпинисти в експедицията, общо 23-ма плюс шерпите, са достигнали върха.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: След трагедията в Турция: Засилени проверки за пожарна безопасност у нас
Връх Канчендзьонга е 7-мият изкачен от Скатов връх по проекта му за изкачване на Хималайската корона от 14 осемхилядника на планетата.
Първият връх, покорен от него, е Еверест. Това се случи през 2014 г. След това алпинистът добави в колекцията си върховете Манаслу (2015); Аннапурна, Макалу (2016) ; Лхотце и Еверест (за втори път през 2017) и Чо Ойо ( 2018), който достигна без употреба на кислород и шерп.