Отмяната на съкратеното производство ще коства големи разходи на държавата. Това каза в сутрешния блок „Добро утро, България“ на Радио „Фокус“ адвокат Антон Станков, бивш министър на правосъдието. Той уточни, че това е световна практика и съкратеното производство не е наш патент.
Още: Най-важните новини за деня: 22 декември 2024 г.
Още: Възстановиха електрозахранването на селата в Смолянско, останали без ток заради снега
"Ако тотално бъде отречено съкратеното производство ще се натовари другата процедура – споразумението с Прокуратурата. Това крие рискове. Може би ще се прояви и корупционен натиск. Ще коства големи разноски на държавата. Излезе информация, че Висшия съдебен съвет в последните години всеки път е искал по 10% увеличение на средствата. Ако отпадне ще поискат почти двойно", обясни още адвокат Станков. По думите му до момента е имало и популистки предложения.
"Предложението от Министерски съвет и от Министерство на правосъдието звучи разумно - да се преценява от съда“, каза още Станков. Адвокатът каза, че само с промени в законите няма да се решат проблемите. Трябва да се контролира изпълнението им. Бих наложил мораториум върху промените в закони и вътрешен мониторинг как да се изпълняват“, допълни още адвокат Станков.
Според адвокат Людмил Рангелов, ако съкратеното съдебно следствие отпадне, има съвсем реална възможност да станем свидетели отново на много дълги процеси.
Още: Прогноза за времето - 23 декември 2024 г. (понеделник)
"Притеснявам се, че ако да кажем, след няколко дни бъде извършено тежко убийство, тогава близките на пострадалите вероятно след 5-6 години отново ще протестират за това, че наказанието твърде много се е забавило. За да се стигне до истината трябва да се спазват определени процедури, те не са просто формални. Истината трябва да бъде установена по несъмнен начин, без никакви колебания", обясни адвокат Рангелов в интервю за БНТ.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Седмична прогноза за времето за 23-29 декември 2024 г.
Още: Очерняне на продукт или нередности: БАБХ трябва да се произнесе за шоколадови изделия*
По въпроса дали в България може да бъде въведено смъртно наказание, той обясни, че като член на ЕС, никой в страната ни не може да бъде осъждан на смърт и екзекутиран. Избираме - или ЕС, или смъртно наказание, няма друг вариант, категоричен е правозащитникът.
"Това, че ще се ограничи съкратеното съдебно следствие няма да повлияе на честотата и тежестта на тези престъпления, на самите извършители. Убийците не познават закона, те действат инстинктивно, първосигнално, допълни адвокат Людмил Рангелов.