Сезирайте Агенцията по храните, иницийрайте повече проверки и в обществени заведения, детски градини, болници и така нататък. Това призова кметовете и общините председателят на "Активни потребители” Богомил Николов във връзка с проверка на "Активни потребители”, която установява наличие на немлечни мазнини в сирената на българския пазар, както и масово влагане на новия ензим "трансглутаминаз".
"Всичките пари на данъкоплатеца за детски градини, училища нека отидат за продукти по стандартите", каза от своя страна Димитър Зоров от Асоциацията на млекопреработвателите в България в ефира на Нова телевизия.
"Потребителят трябва да знае, че не е спестил пари, а си е купил вода", каза Николов.
"Повече от половината сирена съдържат над 60% вода", посочи председателят на "Активни потребители”. Изследването на асоциацията показа, че три четвърти от сиренето на българския пазар не отговаря на написаното на етикета.
Експертите установиха, че за продажба се предлага недобре узряло сирене, сирене с големи количества вода или такова, в което има чужди мазнини като например палмово масло.
"Това е много вредно и лъжливо. На етикета пише "сирене", но всъщност не става дума за млечен продукт, а за нещо вегетарианско", категоричен бе председателят на "Активни потребители" Богомил Николов, като призна, че за самия него е трудно да различи като вкус "истинското" сирене от некачественото.
Димитър Зоров уточни, че производители добавят ензима трансглутаминаза, който абсорбира водата и я кара да се "втвърди", а благодарение на ароматизатори и оцветители сиренето придобива подходящия вкус и цвят.
Качественото краве сирене струва 12-13 лева килограма, допълни той.
От ефира на Нова обясниха, че не могат да посочат имената на сирената, защото законът не им позволява да го правят. Но според практиката на Европейския съд в случаи на опасност за човешкото здраве имената могат да се обявяват. Кои са сирената, при които има и при които няма отклонения може да прочетете в Expert.bg.