Проучване на „Активни потребители“ показва, че кутиите за бонбони тежат повече, отколкото шоколадовите бонбони в тях. Темата в коментира Богомил Николов по Нова ТВ. По думите му големите опаковки замърсяват много повече околната среда и разхищението не е аргументирано и редно
Още: В рамките само на 20 минути: Две земетресения отчетени у нас
Още: Прогноза за времето - 3 април 2025 г. (четвъртък)
„Има и производители, които плътно са запълнили обема на кутията”, посочи Николов, но подчерта, че рядко хората се заглеждат в грамажа. По думите на експерта обаче няма законова пречка производителите да прилагат тази порочна практика.
Подробностите от изследването
"Много рядко се срещат бонбониери, които са същевременно малки като размери и компактни, а и имат сравнително голям брой бонбони спрямо размера на кутията", пише в съобщението на сайта на "Активни потребители".
В изследването са включени 39 търговски марки бонбони, закупени от големи търговски вериги. Приложена е и таблица с резултатите - оказва се, че според данните има производители с процент на запълване на кутиите с бонбони дори под 10%!
Още: Най-важните новини за деня: 2 април 2025 г.
Още: Зима през април: Деница Стоянова стресна всички с тази прогноза
Масовият случай е под 30%. От проучените 39 търговски марки само в две процентът на запълване е над 50%: Изследването ТУК!
От "Активни потребители" изрично посочват, че понастоящем не съществуват регулации или законови изисквания, които да са нарушени от производителите на бонбони. Производителите имат право сами да преценяват какво количество в каква опаковка да предлагат.
ОЩЕ: Активни потребители: Кампанията "Достъпно за вас" няма да се усети