Антикорупционният фонд (АКФ) отправи запитване към служебния министър на вътрешните работи Иван Демерджиев за разминаванията между негово изказване по повод частното дружество "Евролаб 2011" ЕООД и определение на съда, постановено няколко дни по-рано. Разминаванията са относно основанията на полицията да ограничи достъпа на служителите на "Евролаб 2011" както и относно действителното прекратяване на дейността на лабораторията на границата.
Още: Кой има имен ден днес, 22 януари 2025 г. Честито!
На 2 март 2023 г. министър Демерджиев посети Контролно-пропускателния пункт "Капитан Андреево" и съобщи, че Гранична полиция е отнела достъпа и пропуските на служителите на частното дружество "Евролаб 2011" ЕООД от 6 сгради държавна собственост, намиращи се на българо-турската граница.
По думите на министъра акцията е станала в изпълнение на заповедта на областния управител на Хасковска област за принудително изземване на 6 сгради държавна собственост от "Евролаб 2011" ЕООД, в който се е намирала лабораторията на частното дружество.
В същото изказване министърът заявява, че с тези действия се прави "поредна стъпка към възстановяването на държавния контрол на границата", след като още през лятото на 2022 година държавата е установила постове на жандармерията, частното дружество е спряло да извършва дейност по вземане на проби на границата, а конкретните помещения, в които се е помещавала лабораторията му, са спрели да функционират.
Още: Най-важните новини за деня: 21 януари 2025 г.
Още: Прогноза за времето - 22 януари 2025 г. (сряда)
Информацията в изказването на министър Демерджиев се разминава с постановеното няколко дни по-рано – на 27 февруари 2023 – определение на Административен съд – София-град (АССГ), с което съдът спира предварителното изпълнение на заповедта на областния управител на Хасково за принудително изземване. Христо Даскалов за "Евролаб": Държавата беше гост в собствените си помещения (ВИДЕО)
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
По закон заповедта на областният управител по чл. 80 от Административно-процесуалния кодекс (АПК) има предварително изпълнение, т е. същата подлежи на изпълнение незабавно, независимо от евентуално обжалване. С определението от 27.02. АССГ спира предварителното изпълнение на заповедта, като се позовава на твърдения на самото „ЕВРОЛАБ 2011“ ЕООД, че продължава да извършва две стопански дейности на границата – обработка на проби в лабораторията му и товаро-разтоварна дейност, спирането на които би нанесло значителни вреди на дружеството и клиентите му.
Във връзка с противоречивата информация в определението на съда и изказването на министъра, от АКФ му задават следните три въпроса:
- На какво основание МВР "отнема достъпа и пропуските на лицата, свързани със сградите, предмет на заповедта на областния управител", при положение че няколко дни по-рано съдът е спрял предварителното изпълнение на тази заповед?
- Към настоящия момент "Евролаб 2011" ЕООД извършва ли обработване на проби или товаро-разтоварна дейност във връзка с граничния контрол по безопасност на храните?
В изказването на министъра се заявява, че “всички проби, които се взимат, ги взима държавата, а конкретните помещения не функционират”. Същевременно, съдебният състав на АССГ спира изпълнението на заповедта поради твърдения на частното дружество, че извършва стопански дейности в помещенията, чието спиране би „му причинило значителни и трудно поправими вреди, по значимост противопоставими на обществения интерес.“
Още: "Популистки внушения": Операторите скочиха на КЗП след предложението да останат без лицензи
"Бихме искали да потвърдите дали към настоящия момент "Евролаб 2011" ЕООД извършва обработване на проби или товаро-разтоварна дейност във връзка с граничния контрол по безопасност на храните? От кой момент през 2022 г. е спряла да извършва всяка от двете дейности – обработване на проби и товаро-разтоварна дейност, за какъв период и откога е възстановена възможността ѝ отново да ги извършва?" питат още от Антикорупционния фонд.
АКФ припомня и предишно изказване на министъра от януари 2023, в което той заявява, че МВР започва разследване на цялостния начин, по който е стопанисвана лабораторията, включително и на информацията, установена от Националната агенция по приходите (НАП), че редица касови апарати в обекта не са били свързани фискално със системата на НАП.
"Бихме искали да научим дали в МВР вече са образувани преписки по започнатото разследване? На какъв етап е разследването и какво е установено към настоящия момент?", питат от АКФ.
Настоящите действия на служебния министър идват след като няколко служебни и редовни правителства се опитват от 2021 г. насам да върнат упражняването на фитосанитарен контрол на българо-турската граница в ръцете на държавата. От декември 2012 г. до април 2022 г., пробите за фитосанитарен контрол на българо-турската граница се изследват само и единствено в частната лаборатория на „ЕВРОЛАБ 2011“ ЕООД“, разположена в сграда на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) на ГКПП „Капитан Андреево“, въз основа на договор за наем. Самите стоки, от които се взимат пробите, се разтоварват и предоставят на държавните инспектори от служители на „ЕВРОЛАБ 2011“ ЕООД“. Договорът за наем на помещенията е удължен в последния работен ден на 2021 г.
През първата половина на 2022 г. редовното правителство на Кирил Петков направи опит да отстрани частната компания и да върне фитосанитарния контрол на границата на БАБХ. „ЕВРОЛАБ 2011“ ЕООД“ обжалва действията на БАБХ и през юли 2022 Върховния административен съд отмени предварителното изпълнение на заповедите на БАБХ и възстанови контрола на частната фирма до окончателното приключване на всички дела.
"Вярваме че връщането в ръцете на държавните органи на дейностите по упражняване на контрол на КПП "Капитан Андреево" е в интерес на всички български и европейски граждани. Настояваме за изясняването на въпросите, които задаваме по-горе, тъй като то ще позволи на обществото да си състави ясна преценка за развитието на казуса и действията на институциите по него", коментира Бойко Станкушев, директор на Антикорупционния фонд.