Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

85% от българите не считат Русия за заплаха

02 октомври 2017, 15:35 часа • 8037 прочитания

Мнозинство от българите - 85% отхвърлят мнението, че Русия е заплаха за страната ни. Това показа експресно телефонно проучване на „Галъп интернешънъл" по актуални въпроси.

Именно една от темите в допитването бе докладът за националната сигурност на правителството, според който Русия на практика бе изкарана като заплаха за България. Не така смятат обаче акетираните.

„Актуалните въпроси на националната сигурност и идентичност събуждат почти автоматични отговори - на Русия не се гледа с лошо око", обявяват от социологиеската агенция и коментират: „Специфичните исторически отношения тук казват своята дума и на този въпрос се отговаря почти автоматично".

По същия начин, цели 83% смятат, че изучаването на българския език от страна на нашите малцинства в други държави е важна тема. Въпросът беше зададен по повод смущаващите законови текстове, които ограничават изучаването на български в Украйна (донякъде сходен проблем може да се породи с полемиката дали съществува българско малцинство в Албания). Този въпрос разкри естествен автоматизъм на обществените реакции и показва, че властта трябва да обръща внимание на подобни проблеми.

В последните дни редица европейски лидери призовават за приемането на България в Шенген, но се оказва, че самите ние не смятаме, че сме готови за подобна стъпка. Около две трети (62%) смятат, че България не е готова за влизане в Шенген, а около една трета е на обратното мнение (31%). Тук сработва и известният скептицизъм по инерция, който е традиционен за днешната българска ситуация.

50% от пълнолетните българи са обнадеждени от резултатите на изборите в Германия. 21% се чувстват разочаровани. Референдуми като този в Иракски Кюрдистан и този в Каталуния, Крим и т.н. събуждат по-скоро противоречиви реакции - 46% ги подкрепят, а други 46% се боят от перспективите, които те отварят.

Всеки трети българин пък се опасява, че те или техни близки могат да бъдат отвлечени. Въпросът е провокативен, но показва висока степен на обществена тревожност по отношение на реда и личната неприкосновеност особено сред по-възрастните и по-уязвими респонденти, предаде КРОСС.

Сондажът на „Галъп интернешънъл" по важните напоследък теми, проведен на 26 - 27 септември сред 1000 пълнолетни българи, чрез интервю по телефон в панелна извадка, която осигурява национална представителност на данните.

Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес