Управляващите в Грузия довършиха демокрацията с нов закон за "чуждестранните агенти" и удар по медиите

01 април 2025, 17:19 часа • 1529 | прочитания

Грузинският парламент, доминиран тотално от управляващата проруска партия "Грузинска мечта", прие на последно четене спорния закон за "чуждестранните агенти" по модела на Путинова Русия. На 1 април Народното събрание в Тбилиси прие и редица изменения на Закона за радио и телевизия, насочени срещу гражданското общество и медийните организации. Всичко това е част от серията закони, която се разглежда като заплаха за демокрацията в страната.

Още: 4 месеца, но в Грузия няма спокойствие: Протест до дупка

Новият закон за "чуждестранните агенти" ще замени спорния вариант, приет през май 2024 г., който доведе до масовите протести в Грузия. В тях граждани, активисти, журналисти и опозиционни политици надигнаха гласа си срещу "Грузинска мечта", но бяха заглушени със силата на полицейските палки и белезниците. През октомври пък проруската формация спечели изборите и си осигури пълно мнозинство в парламента на фона на твърдения за мащабни измами. ЕС не признава новата власт в Тбилиси, включително инсталирания от нея президент, заменил опозиционерката Саломе Зурабишвили.

Нов закон за "чуждестранните агенти" в Грузия - вече засяга и физическите лица

С приетия сега закон управляващата партия изтъква, че той бил същият като американския си еквивалент, наречен FARA (Foreign Agents Registration Act) - със 100-процентов превод, без да се споменава нищо за бруталния закон на Владимир Путин. "Грузинска мечта" обосновава необходимостта от замяна на съществуващия закон, като посочва, че голям брой целеви организации отказвали да го спазват.

Още: Русия измисли още наказания за чуждестранни агенти

Според новия закон "чуждестранен агент" е всяко лице, юридическо или физическо, "което е под контрола или действа по указание на чужда сила и действа в интерес на тази чужда сила". Това означава, че за разлика от предишния закон, приетият във вторник ще засегне и физическите лица.

Неспазването на закона може да бъде наказано с лишаване от свобода до пет години, глоба до 10 000 долара или и двете.

На практика, всяко лице или организация, които отговарят на горепосоченото описание, трябва да се регистрират като "чуждестранни агенти" - така ще са под пълно наблюдение от страна на властта и под заплаха от санкции. Това означава, че демократичното гражданско общество е изправено пред огромно предизвикателство.

Още: Проруски активисти замеряха с яйца бившия президент на Грузия (ВИДЕО)

Удар по медиите

Управляващата партия прие и два рестриктивни медийни законопроекта за изменение на Закона за радиото и телевизията.

Първият ще позволи на „Грузинска мечта“ да налага „стандарти за отразяване“ на телевизионните оператори. Вторият се стреми да регулира финансирането на радио- и телевизионните оператори, като им забранява да получават чуждестранни средства.

Това означава, че свободата на словото също е застрашена в Грузия.

Още: ЕП: Властите в Грузия нямат легитимност, нужни са санкции срещу тях и нови избори

Снимка: Getty Images

Думата "джендър" се премахва от всички закони

В допълнение към тези закони „Грузинска мечта“ прие и няколко други законодателни акта, които бяха инициирани по-рано, включително повторното въвеждане на понятието „държавна измяна“ в Наказателния кодекс, премахването на думата „джендър“ от всички закони и изключването на организациите на гражданското общество от официалните процеси на вземане на решения.

„Грузинска мечта“ неведнъж е заявявала, че новите законопроекти са необходими за борба с „влиянието на външни сили“. Въпреки това критиците на управляващата партия подчертават, че тези промени целят да подкопаят медиите и гражданското общество в една и без това крехка демокрация.

Още: Заради протестите: Грузинската прокуратура ще разследва "подривна дейност, подтиквана от чужбина"

Рестриктивните закони се приемат в парламент, в който опозицията на практика не съществува. След оспорваните избори през 2024 г. опозиционните партии отказаха да участват в законодателния процес. Оттогава насам управляващата партия инициира и приема нови рестриктивни закони без никакви пречки.

Властите спряха и европейската интеграция на Грузия - със заявка тя да не се възобновява поне до 2028 г.

Още: Управляващите в Грузия прекратиха мандатите на близо 50 опозиционни депутати заради бойкот

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес