Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

43-о място за България от 163 държави по качество на живот

22 септември 2020, 10:00 часа • 6785 прочитания

България е на 43-о място от 163 страни в света в новото годишно издание на авторитетна класация, която измерва социалния напредък и качеството на живота. Индексът за социалния прогрес се прави от изследователи във Вашингтон, вдъхновен е от изследвания на носители на Нобеловата награда и измерва възможностите за добър живот, благоденствието и успеха на нациите през 50 критерия, пише 24 часа.

Това е комплексна оценка, която е по-цялостна от просто измерване на икономически показатели. Показва доколко икономическият успех се превръща в обществен напредък. Базирана е на трудове на нобелови лауреати като Джоузеф Стиглиц и Дъглас Норт. Към резултатите от годишните издания на класацията по традиция проявяват интерес големи световни медии Критериите са разпределени в 3 стълба - основни човешки необходимости (изхранване, здравеопазване, сигурност, домове), благосъстояние (достъп до образование, информация, опазване на околната среда) и възможности (права на индивида, персонална свобода, шансове в обществото, достъп до модерно образование).

Резултатът на България в новото издание на индекса е 79,86 (по скала от 0 до 100). Средният резултат за всички държави по света, попаднали в обсега на проучването, е 64,24. На първите три места са Норвегия (с резултат 92,73), Дания и Финландия. Германия е на 11-а позиция. Интересно е, че САЩ са едва на 28-а позиция (85,71), веднага след Гърция (27-о място с резултат 85,78). Унгария е три места пред България с оценка 81,02. Румъния обаче е две позиции след нас (78,35), а Сърбия е на 52-о място (75,54). Русия е на 69-а позиция, Турция е едва 92-а.

Интересно е, че по БВП на глава от населението България е 52-а от 163 страни, което означава, че качеството на живот у нас е по-високо, отколкото предполагат икономическите показатели. Индексът за социален прогрес е създаден от учени и бизнес лидери през 2010 г., а екипът се води от харвардския професор Майкъл Портър, създател на концепцията за споделените ценности.

Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес