Малко повече от половината българи биха искали страната им да защити свой съюзник от НАТО в случай на нападение срещу него. Това показва проучване на Алианса в 30-те държави членки, плюс кандидатите Швеция и Финландия, проведено през ноември 2022 г. То бе публикувано в сайта на НАТО в края на март 2023 г.
Още: Най-важните новини за деня: 22 декември 2024 г.
Още: Възстановиха електрозахранването на селата в Смолянско, останали без ток заради снега
От графиките с обобщените данни се вижда, че 51% от респондентите в България са отговорили със "съгласен съм". 18% от българите са с неутрална позиция, 6% не знаят, а една четвърт от анкетираните – 25% - заявяват, че няма да защитят нападната членка на Алианса.
Само една страна - Исландия - би оказала по-малко подкрепа от нас (49%). Албания в случая е "шампион" - 96% от хората там биха искали да защитят съюзник в случай на атака. Общо 69% от всички анкетирани в НАТО биха искали държавата им да действа именно по този начин.
Още: Прогноза за времето - 23 декември 2024 г. (понеделник)
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Седмична прогноза за времето за 23-29 декември 2024 г.
Още: Очерняне на продукт или нередности: БАБХ трябва да се произнесе за шоколадови изделия*
Проучването показва, че много повече българи биха искали държавата им да бъде защитена от страните от НАТО, ако бъде атакувана. 68 на сто са съгласни, 11% не са, а над една пета или не знаят, или остават неутрални.
В НАТО 75% от всички респонденти биха искали Алиансът да защити страната им в случай на нападение. Албания отново е с най-висок процент – 99 на сто, а с най-нисък е Черна гора – 54%.
Още: Министърът на културата Найден Тодоров е бил в "Пирогов"
Още: Повече от двоен ръст през 2024: Директорът на ПСС за смъртта в българските планини
61% от членовете на Алианса смятат, че участието на страната им в НАТО прави атака от друга държава много по-малко вероятна. 57% от българите са съгласни с това твърдение, колкото германците, гърците и жителите на Северна Македония. 22% от българските граждани не се съгласяват. 92% от албанците считат това за факт, а на другия полюс са САЩ с 54%.
70% от гражданите на държави членки на НАТО заявяват, че ще гласуват страната им да остане в Алианса, ако се проведе такъв референдум. Това е много по-висок процент спрямо предходното подобно проучване от 2021 г. (62%). 11% биха предпочели да напуснат пакта.
Тук България е сред страните с най-малка подкрепа за членство в НАТО – 55% казват, че биха искали страната ни да остане в пакта, а цели 31% са на противоположното мнение. Само Черна гора е с по-лош резултат – 32% недоверие, а Словакия е като България – с 31%. Полша е на първо място по подкрепа с 89%.
74% от всички анкетирани смятат НАТО за важен фактор в бъдещата сигурност на страната им. 37% от българите смятат Алианса за „много важен“, а 29% - за „донякъде важен“. Общо 15 на сто твърдят, че не е много важен или че изобщо не е ключов.
По-малко от половината българи – 47%, се чувстват защитени в страната си. 39 на сто отговарят, че не чувстват сигурност. Най-сигурни са в Исландия (79%), а на другия полюс е Турция, където 54 на сто от гражданите изразяват несигурност.
От данните става ясно още, че българите са сред членовете на НАТО, които най-добре познават Алианса – или поне така твърдят. 26% отговарят, че знаят много добре как функционира съюзът, а 47% знаят добре. Румъния и Турция са пред нас в това отношение.
46% от българите имат позитивно мнение за Алианса, а 31% - негативно.
От проучването става ясно още, че 63 на сто от всички членове на НАТО имат негативно отношение към Русия - агресора във войната в Украйна. 14 на сто са на другия полюс. 45% от анкетираните са негативно настроени към Китай, а 19% - позитивно.
България е с най-нисък процент подкрепа за Украйна сред всички 30 членове на НАТО, плюс Финландия и Швеция. Общо 39% от българите подкрепят помощта за Киев във войната, започната от Руската федерация, да продължи. 55 на сто са тези, които или силно се противопоставят на подкрепата за Украйна, или по-скоро са против.
ОЩЕ: Българите най-малко подкрепят Украйна в ЕС, 40% харесват руските медии
Проучването е проведено в периода 7 – 29 ноември 2022 г., като са проведени общо 30 993 интервюта с пълнолетни граждани. Във всяка държава са анкетирани 1000 души, с изключение на Албания, Черна гора и Северна Македония (500). Статистическата грешка е +/- 3%.
Графики: Nato.int