Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

100 млн. лева годишно си докарват бракониерите от незаконна сеч

24 септември 2014, 12:31 часа • 15825 прочитания

Чрез незаконния добив на дървесина, сивият сектор в горското стопанство генерира приходи от над 100 млн. лв. годишно. Това сочи експертен анализ на WWF за незаконния дърводобив в страната през 2006-2013 г., предаде БГНЕС.

Още: Най-важните новини за деня: 19 февруари 2025 г.

Още: Прогноза за времето - 20 февруари 2025 г. (четвъртък)

Изследването на екоорганизацията показва, че годишният обем на незаконната сеч е достигнал 25% от общия добив, а проблемите на горите се превръщат в институционални.

Злоупотребите в горите се случват заради несъвършената нормативна уредба, а събираемостта на наказателните постановления за нарушения в горите е под 15%.

Въпреки че масовите бракониерски нарушения в горите намаляват, незаконните практики се случват като формално законни или документално скрити, обяви експертът по програма "Гори" на WWF инж. Александър Дунчев.

Още: Горещите теми в интернет на 19 февруари: Сняг затрупа Варна, a "Ергенът" роди нов лаф

Още: Йордан Божилов: Европа много бързо се нуждае от лидерство (ВИДЕО)

Най-често незаконната сеч се прикрива и дори "узаконява", когато отсечените дървета бъдат маркирани от отговорния за обекта лесовъд или се маркират с фалшива марка от самите нарушители. Изчисляването на обема на отсечените дървета пък се случва по метод, който позволява отклонение до близо 9%. Това се случва, след като в документацията на планирания дърводобив се вписва по-ниска стойност от действителния обем на маркираните за сеч дървета.

До нарушения води и описването на дървените насаждения "на око", а пълно измерване на всички дървета в едно насаждение се случва много рядко. Ако при маркирането се установи, че дърветата, определени за изсичане са повече, тази разлика обикновено се скрива.

Още: Футболните фенове ще могат да видят на живо купата на английската Висша лига в Сердика Център

Още: Имени дни през март 2025 г.

Манипулациите при изчисляване на обема на дървата за огрев и технологичната дървесина също е факт. Това се случва, защото при самия процес количеството се измерва, приема, отчита и заплаща в три различни мерни единици. В резултат се натрупва разлика от около 30-40%, която не се отчита при заплащането и определянето на тарифната такса.

Най-често незаконно добитата дървесина се скрива при експедицията. Практиката показва, че тя се транспортира, без да се описва в приемно-предавателните протоколи. Злоупотреби, според еколозите от WWF, позволява и заниженото окачествяване на маркираните дървета.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес