"В България в общообразователните детски градини и училища има над 22 000 деца с увреждания и с различни затруднения, а в Плевен те са 800. Задачата ни е да направим така, че те да намерят своето място в българската образователна система. Това трябва да стане по начин, който да отговаря на високи стандарти, да има отношение към достойнството на техните семейства и да бъде в подкрепа на българските учители". Това заяви днес (19 октомври) в Плевен зам.-министърът на образованието Деница Сачева.
Още: Ръководството на община Плевен проведе среща с екип от „Софийска вода“
Още: Професионалната гимназия в Плевен се похвали с нов учебен кабинет по електротехника
Тя участва в официалното откриване на първия в Северна България Център за деца с аутизъм. Инициативата за създаването на Центъра е на Сдружение "Аутизъм Днес” и Фондация „Стъпка за невидимите деца на България“. Община Плевен предостави безвъзмездно на сдружението и фондацията сградата на бившия дом за деца, лишени от родителски грижи „Детелина“ в плевенския квартал „Сторгозия“.
„Все още проблемите, които имаме за приобщаването на децата със специални потребности в образователната ни система, са свързани с недостатъчния брой специалисти. Малко над 4 000 са психолозите, педагози, педагогически съветници и социални работници, които могат да работят с тези деца. Опитваме се всяка година да увеличаваме техния брой. Вероятно още 300 нови работни места за такива специалисти ще бъдат създадени през следващата година“, допълни Деница Сачева.
Още: Коледари наричаха за здраве и берекет в община Плевен
Още: Плевен с награда от Синдиката на българските учители
Образователното министерство работело и по въвеждането на нови технологии, с които може да се подпомага обучението на деца с различни затруднения, включително и с аутизъм.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Фолклорен ансамбъл „Нашенчета“ – Плевен на 65!
Още: Електрохолд оборудва учебен кабинет по електротехника в Плевен
„Този Център ще е за деца от Северна България. Засега сме оборудвали част от сградата. Планираме в останалата част, която тепърва ще се ремонтира, да направим още зали. С децата ще се работи индивидуално. Поетапно ще им бъде изготвена индивидуална оценка, която включва минимум пет посещения. Резултатите от наблюденията ще се представят на нашите надзорници – и в София, и на ДийнаСингър, която практикува в Израел и е поведенчески аналитик от най-висок клас. Индивидуалните сесии на децата са с различна честота – в зависимост от заявката на родителите, индивидуалната оценка и индивидуалните потребности. Вече имаме 22 записани деца. Таксата за услугата е 30 лв. на терапевтичен час и се заплаща от родителите“, поясни Владислава Цолова, председател на Сдружение „Аутизъм Днес“.
Тя благодари сърдечно на всички, които са помогнали за създаването на новия Център за деца с аутизъм – Министерството на образованието, общинската управа и местния парламент в Плевен, Държавната агенция за закрила на детето, дарители и приятели.