Близо 50 милиона лева са нужни на община Рудозем, за да разреши всички инфраструктурни проблеми. В това число влизат 52 улици в общината – големи, средни и малки, нуждаещи се от ремонт, подмяна на ВиК-системи. За тях са нужни около 30 млн. лева. Град Рудозем се нуждае от пълен воден цикъл на стойност 18 млн. лева, съобщи кметът Румен Пехливанов.
Още: В 12 села в област Смолян няма ток заради снега
Той направи днес онлайн изявление, в което представи инвестиционните намерения на местната администрация.
„Заради пандемичната обстановка част от намеренията ни за миналата година се отложиха. Ще се опитаме да ги реализираме тази и следващите години от мандата“, допълни градоначалникът.
Още: Схемата в театъра в Смолян: Обвиниха директора, присвоени са над половин милион лева
Още: Вижте листата на ДПС - Доган за парламентарните избори на 27 октомври в 22 МИР - Смолян
Той каза, че в края на 2019 г. преди преизбирането му за кмет направили анализ, който показал, че в рамките на 4 г. могат да реализират основните приоритети за всички населени места, с изключение на големите проекти за общинския център.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Вижте листата на БСП за парламентарните избори на 27 октомври в 22 МИР - Смолян
Още: Вижте листата на ПП-ДБ за парламентарните избори на 27 октомври в 22 МИР - Смолян
Десет са големите проекти за град Рудозем, като за няколко от тях няма възможност да се реализират чрез оперативни програми.
В това число е изграждане на улична водопроводна мрежа за минерални води на стойност близо 1 млн. лв. , паркови пространства и т.нар. горен площад при новото кръгово кръстовище – близо 812 хил. лв., благоустрояване на паркови пространства и парк пред СБР за 324 хил. лева, първи етап от реконструкцията на ул. „Капитан Петко войвода“ – 1,9 млн. лв. благоустрояване на бившия пазар – 402 хил. лв., цялостна реконструкция на ул. „Васил Левски“ – 1 млн. лева. Общо около 5,5 млн. лева. Общата стойност на ремонтите, които предстоят в по-малките села, са за 3,5 млн. лева.
„Капиталовата субсидия е за тази година е 690 000 лв.. Тоест, ако разчитаме на нея, ще ни са необходими 8 години, за да съберем необходимите средства. Тези няколко проекта са изключително необходими във връзка с предстоящото откриване на ГКПП „Елидже“, тъй като обхващат дейности в централната градска част. Ние си даваме ясна сметка, че за да успеем да посрещнем очаквания поток хора, трябва да направим различни благоустройствени дейности“, добави Пехливанов.
Още: Вижте листата на ГЕРБ-СДС за парламентарните избори на 27 октомври в 22 МИР - Смолян
Още: Вижте листата на ИТН за парламентарните избори на 27 октомври в 22 МИР - Смолян
За финансирането на част от проектите местната управа смята да използва възможностите на фонд „ФЛАГ“.
„Нашият поглед е обърнат към фонд „ФЛАГ“, защото той не влиза в обхвата на Закона за общинския дълг. На тях не се гледа като на заеми от търговските банки. За погасяване може да се използва и капиталовата субсидия, която общината ще продължи да получава. По този механизъм може да получим авансово средства за различните проекти, за които иначе бихме чакали 7-8-9 години. Ще обявим днес публично обсъждане за това ни намерение. Надяваме се да получим подкрепата на Общинския съвет и на обществото“, посочи кметът.
Първият му мотив е, че не могат да осигурят на момента нужните им средства за големите проекти при капиталови 700 000 лева на година. Вторият – че с всяка година цената на строителството се увеличава.
„Целим изпреварващо да направим икономия. Само 2019 спрямо 2020 основите цени в строителството са нараснали с около 30%. Икономията, която бихме постигнали ако сега се възползваме, е достатъчно сериозен аргумент да предприемем това действие“, каза още Пехливанов.
Той смята да „си остави“ около 400 000 от годишната капиталова субсидия, а с разликата до 700 000, взети наведнъж от ФЛАГ, да обезпечи до края на мандата проектите, с които не може да се кандидатства по европейски програми.