ЦРУ е използвало специален инструмент, за да превръща файлови сървъри на Windows в прикрито оръжие за хакерски атаки към определени компютри, „вързани” към въпросните сървъри, пише ArsTechnica, позовавайки се на информация, разпространена от WikiLeaks.
Още: Нов тренд в мрежата превръща политици и звезди в анимационни герои
Още: Redmi Note 14 5G: мощен и достъпен смартфон от Xiaomi
Технологичният инструмент е известен под името „Пандемия” (Pandemic). Когато компютрите, вързани към компроментирания файлов сървър, опитат да „достъпят” файл от сървъра, те биват заразени с вирус тип „троянски кон”. Вирусът влиза чрез „маскиран файл”, който всъщност не е този, за когото е подадена заявка от компютъра-жертва. След това вирусът бива стартиран на практика от компютъра-жертва, който разпространява „заразата” сред други компютри, които са извън мрежата на компроментирания файлов сървър. Заразеният компютър действа като „нулев пациент”. Не е напълно ясно обаче как „Пандемия” бива вкаран във файловия сървър.
Според компютърния специалист Джейк Уилямс, който е работил в АНС, „Пандемия” вероятно е разработен, за да се атакува „сравнително малка организация”, тъй като файловите сървъри на Windows не се използват от най-големите организации в света, които залагат на други сървъри. Той коментира и, че показаните от WikiLeaks документи не са достатъчни, за да може да определи как „Пандемия” може да бъде стартиран.
Досега ЦРУ не е потвърдило официално верността на нито един от пуснатите от WikiLeaks документи от серията Vault 7. Това се превърна буквално в рубрика на WikiLeaks, в която се разкриват технологичните тайни на ЦРУ.
Още: Кампания с дигитални аватари спечели две първи места на BAPRA Bright Awards 2025
Още: Експерти от А1 представиха иновативни стратегии за киберзащита