Руският учен Владимир Леонтиев разказва неща, които на мнозина ще се сторят фантастични. Едно от тях е, че прототип на квантовия двигател е 5000 пъти по-ефективен от ракетния, което позволява да се говори за научна революция.
Интервюто на Александър Петров за руското издание km.ru разкрива тайните на квантовия двигател и невероятните възможности, които би могъл да предостави за развитието на науката.
Владимир Семенович, във вашия блог са публикувани видео материали на изпитания от 2009 година на апарат с квантов двигател (КД). Апаратът се придвижва хоризонтално благодарение на вътрешни сили. Опонентите ви твърдят, че успехът се крие в триенето на лагерите на колелата и в условия на безтегловност той няма да работи?
- За да се преборя със съществуващия скептицизъм, за всичките тези години усъвършенствах квантовия двигател и направих апарат с вертикално излитане. През юни 2014 година бяха проведени първите успешни наземни изпитания. При маса на апарата 54 кг, импулсът на вертикалната тяга беше между 500-700 кгс (килограм-сила) при потребяема електрическа мощност 1 кВт. Апаратът излита вертикално с ускорение 10…12g. С тези изпитания доказахме, че гравитацията е покорена експериментално, потвърждавайки теория за Суперобединението.
Можете ли да направите сравнителна характеристика между квантовия двигател и съвременния ракетен двигател?
- Съвременният ракетен двигател (РД) с 1 кВт мощност създава тяга от 1 Нютон (0,1 кгс). Опитният образец на квантовия двигател (КД) на образец от 2014 година с 1 кВт мощност създава тяга от 5000 Нютона (500 кгс) в импулс.
Разбира се, в непрекъснат режим характеристиките на тяга на КД намаляват, но в импулсен режим КД е 500 пъти по-ефективен от РД. Това се обяснява с факта, че за разлика от РД, КД не нагрява атмосферата и Космоса с продукти от изгарянето на горивото. КД се захранва с електрическа енергия.
Но това е революция в производството на двигатели. Как ще се отрази тя на космическия отрасъл?
- Днес РД на космическите апарати са достигнали техническия си предел. За 50 години временният импулс на работата им е увеличен с 220 секунди, едва два пъти до 450 секунди. Импулсът на работа на КД е не стотици секунди, а години. Ракета с РД с маса 100 тона в най-добрия случай носи 5 тона (5%) полезен товар. Апарат с КД от 100 тона ще има КД с реактор 10 тона, т.е. полезният товар ще бъде 90 тона, което е 900% срещу 5% при РД.
Какви ще бъдат скоростните характеристики на междупланетните космически кораби от ново поколение?
- Максималната скорост на космическия апарат с квантов двигател може да достигне 1000 км/с срещу 18 км/с при ракетата. Но най-важното е, че имайки продължителен импулс на тягата, апаратът с КД може да се движи с ускорение.
Така полетът до Марс с космически кораб от ново поколение с КД в режим на ускорение ±1g ще продължи едва 42 часа, а до Луната – 3,6 часа. Настъпва нова ера в космическите технологии.
Какъв източник на енергия планирате да ползвате за захранването на КД?
- Най-перспективният източник на енергия е реакторът със студен ядрен синтез СЯС, например по схемата на италианския инженер Андреа Роси, работещ с никел. Енергоотдаването на гориво на същия никел в ядрения цикъл е в милиони пъти по-високо, отколкото в химическото горива, т.е. 1 кг никел в режим на СЯС отделя енергия, колкото при 1 млн. литра бензин. Но в Русия имаме собствени разработки.
Каква е употребата на КД в авиацията?
- Създаването на универсален двигател, който би могъл да работи едновременно в Космоса, атмосферата, на земята и под водата са първостепенна задача на фундаменталната наука.
На тези изисквания отговаря само един двигател – квантовия.
При прехода на гориво от СЯС летателният апарат може да лети години без зареждане. За сметка на увеличаване на скоростта, напр. по направлението Москва-Ню Йорк, времето на полета може да бъде съкратено от 10 часа на 1 час.
Направо фантастика! А какво ще се случи с автомобила?
- Няма никаква фантастика, има фундаментална теория на Суперобединението, която определя физическите основи на новите реактори на СЯС (бел. ред. - студен ядрен синтез) и квантовия двигател, работещ на нови физически принципи.
Днешното ниво на развитие на науката и техниката би се приемало като фантастика преди 100 години, когато авиацията и автомобилите бяха нещо ново. А какво ще бъде след 100 години?
Установяването на КД при автомобилите изначално променят схемата му. Трансмисията вече не е нужна, проходимостта е колосална, колелата не буксуват. Той ще може да преминава 10 млн. км без зареждане.
Автомобилът ще бъде почти вечен – 50-100 години употреба. Ще се появят летящи коли с антигравитационна възглавница, способни да преодоляват водни прегради във въздуха.
Но компаниите, чийто бизнес е свързан с бензина и нефта, няма да допуснат това. Пък и 50% от бюджета на Русия преди санкциите се пълнеше за сметка на износа на газ и нефт?
- Това не е точно така. Всичко, което сега върви и лети е от миналия век. Повярвайте, ще дойде време, когато компаниите ще се състезават да произвеждат нови автомобили, летателни апарати и реактори. Това са правилата на успешния бизнес и те са много сурови. Който закъснее, той ще се разори.
Русия няма друг път за развитие, освен пътя към научно-техническия прогрес. Икономика на Русия, базирана на износа на суровини, се оказа уязвима от политиката на санкции на Запада и това не беше тайна. Сега ние трябва да сме благодарни на Запада, че събуди Русия. Трябват ни 2-3 години, за да проведем модернизация и с ускорени темпове да обезпечим ръста на икономиката. Дън Сяопин е бил на 74 години, когато започва модернизацията на Китай, Путин е на 62 години.
Вече 20 години работите над теорията на Суперобединението, квантовия двигател и реактора със СЯС. Италианецът Андреа Роси първи пусна реактор с СЯС. САЩ и Китай работят над създаването на КД. Не закъсня ли Русия и какво ѝ пречи да развива нови енергийни и космически технологии?
- Колкото и да е парадоксално основен противник на студения синтез и изследването в областта на антигравитацията е бил и остава ръководството на Руската академия на науката (РАН).
Комисията на РАН по лъженаука бе специален външен проект, когато на фона с борбата с вещерите и екстрасенсите в РАН бяха разгромени всички групи учени-ентусиасти в областта на студения ядрен синтез. За щастие специалистите не се предадоха и продължиха да работят. Що се отнася до реактора на Роси, то при него няма особени тайни и той бе повторен от руския учен Александър Пархомов.
Но ръцете на комисията при РАН срещу лъженауката стигнаха до военните, до Роскосмос. Беше спряна работата в областта на създаването на апарати за изкуствена тяга, а един от пионерите на новото направление в космическото производство на двигатели ген. Валери Меншиков бе пенсиониран. Медиите подеха кампания по дискредитиране на трудовете му. Така бе загубено време и той не успя да участва в модернизацията на квантовия двигател.
Искам да добавя, че при работата над КД няма никакво нарушаване на закона на Нютон. КД създава тяга при взаимодействие с квантовото пространство на времето. Китай и САЩ също работят над създаването на квантов двигател, но техните постижения са по-малко от 1 гр срещу 500 кг при руския КД.
Как стоят нещата с Хигс бозона?
- Както твърдях Хигс, бозонът и неговото търсене е най-голямата антинаучна фалшификация. Обещаха след откриването на Хигс бозона да създадат нова физика и да решат проблемите на квантовата гравитация, но не ги решиха.
Проблемите на квантовата гравитация и изкуственото управление на тягата са успешно решени в теорията на Суперобединението, която представлява новата физика. В основата на теорията на Суперобединението стои откритата от мен през 1996 година кванта пространство-време (квантон). Квантон е нулев недостигащ елемент от Менделеевата таблица, без участието на който не могат да се формират останалите елементи.