Учени разработиха гигапикселов фотоапарат

22 юни 2012, 12:47 часа • 12349 | прочитания

Чрез синхронизиране на 98 миниатюрни камери в едно устройство, инженери от университета Дюк в Северна Каролина, са разработили прототип на фотоапарат, който може да създаде изображение със смайващи детайли.

Още: Решението за покупка вече се случва основно онлайн

Още: Военна тайна: Страна от НАТО иска да купи украинската бойна информационна система "Делта" (ВИДЕО)

Резолюцията на камерата е пет пъти по-добра от 20/20 човешко зрение над хоризонтално поле от 120 градуса, пише sciencedaily.com.

Новата камера може да заснеме до 50 гигапиксела, което е 50 хиляди мегапиксела. Като сравнение, повечето масови фотоапарати могат да заснемат от 8 до 40 мегапиксела. Пикселите са отделните „точки” на данните – колкото по-голям е броят на пикселите, толкова по-добра е резолюцията на изображението.

Учените са на мнение, че след пет години електронните компоненти на камерите ще станат по-миниатюрни и ефективни, и ще направят гигапикселовите камери достъпни за широкия пазар.

Още: "Амазон" в конкуренция с Мъск: Първите му сателити вече са в орбита (ВИДЕО)

Още: Новите технологии са, за да помагат, а не да ни заместят

Всяка една от микрокамерите в устройството улавя информация от конкретна гледна точка във видимата област на апарата. След това компютърен процесор обединява изображенията в една детайлна снимка. В много случаи камерата може да улови неща, които фотографът не може да види, но ще открие по-късно в снимката.

Засега прототипът на гигапикселовата камера е твърде голям – около половин квадратен метър и с дълбочина 50 см. Интересното е, че фотоапаратът съдържа само 3% оптични елементи, като всичко останало е електроника и процесори, нужни за асемблирането на цялата информация на едно място. Именно смаляването на тези елементи ще помогне камерата да стане достояние за широката публика.

Обикновено за да се постигне добра детайлност на снимките, към фотоапаратите се използва скъпа оптика, която не е достъпна за всеки. Целта на учените от университета е, това да може да се постигне и без нея, като едновременно с това фотоапаратът е достъпен за масовия потребител.

Редактор: Камелия Киричева

Още: Близо 30% от учителите до 7. клас посочват, че имат нужда от допълнителна подготовка, за да обучават учениците по дигитална безопасност

Още: ChatGPT спаси живота на жена — откри рак, който лекарите пропуснаха

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Весела Софева
Весела Софева Отговорен редактор
Новините днес