Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Шест от най-популярните лица у нас призовават да оставим телефоните за празниците

12 декември 2024, 13:59 часа • 959 прочитания

Шест от най-популярните личности в България – Славена Вътова, Мари Константин, Теа Минкова и Наум Шопов, Георги Блажев, Александър Сано и Ваня Джаферович – подкрепиха коледната кампания на Yettel, насърчаваща истинското общуване и създаването на спомени офлайн. Посланието „Истинското общуване започва, когато оставим телефона“ поставя акцент върху отговорното използване на технологиите и постигането на баланс между дигиталния свят и реалността, призовавайки хората да намалят времето пред екраните, за да се посветят на своите близки по време на празниците.

„Посланието на кампанията е универсално и общовалидно далеч извън контекста на празниците. Вярвам, че ако успеем да вдъхновим дори малка част от хората да поставят истинските офлайн моменти на преден план и то не само тази Коледа, това би било огромен успех. Надяваме се нашата кампания да е само началото на една дискусия, която ще вдъхнови по-мащабна промяна към отговорно и балансирано използване на технологиите в бъдеще“, казва Боян Иванович, директор „Корпоративни комуникации“ в Yettel България.

Славена Вътова, „Мис България“ 2006, споделя, че се припознава в кампанията, тъй като посланието е истинско, актуално и реално описващо ежедневието ни. „Много често точно телефоните и устройствата са начинът да комуникираме в работен или личен план, да споделяме вълненията си и да доближим тези, които искаме, до случващото ни се. Също толкова често обаче инерцията ни повлича и пропускаме комуникацията на живо, а не трябва да забравяме, че топлината на прегръдката не се предава чрез емотикони”, допълва тя.

Скорошно проучване на агенция „Арбитраж“, проведено по поръчка на Yettel сред 600 респонденти на възраст 15–60 години, показва, че над 40% от българите използват мобилни устройства повече от 4 часа дневно, а за половината от тях това време дори надвишава 6 часа. Като основни причини за интензивната употреба се посочват навикът (41%) и естеството на работните задължения (37%).

“Животът на високи обороти и липсата на достатъчно свободно време превърнаха технологиите в неразделна част от ежедневието ни и начина ни на живот. В нашия случай те не са само възможност за лесно и бързо общуване, но са и в основата на цялостния ни работен процес. Огромна част от времето на всеки от нас преминава пред екраните, а това понякога ни държи далеч от истинското общуване помежду ни. Това ни накара да направим осъзнат избор, като се включим в коледната кампания на Yettel и оставим телефоните си далеч от нас, за да се насладим на любимите си занимания и на всички ценни моменти, прекарани с близките ни. Дори и за малко, да се потопим в истинско офлайн общуване", казват Теа Минкова и Наум Шопов.

Добрата новина е, че около 1/3 от българите са правили опити да намалят времето си пред екрана, като близо 30% от тях твърдят, че са постигнали успех.

Мари Константин също се опитва да прекарва възможно най-малко време с телефона си, въпреки че голяма част от работата й се осъществява именно чрез него. “Предпочитам да изживявам моментите със семейството си очи в очи или прегърнати вместо да ги гледам през екрана на телефона си. Дълбоко вярвам, че истинското общуване не само започва офлайн, а и съществува там”, категорична е тя.

Не е изненадващо, че факторът, който най-много помага за намаляване на взаимодействието с електронни устройства, е общуването с близките – 62% от анкетираните признават, че когато прекарват време със семействата и приятелите си, не изпитват необходимост да посягат към смартфона си.

Актьорът и водещ Александър Сано си спомня за времето, когато телефоните бяха с шайби. „Израснал съм в поколение, в което общуването помежду ни беше 98% очи в очи. С родители, близки, приятели, съученици, учители... с всички. Телефоните бяха вързани за стената. Това „отвързваше“ комуникацията ни като цяло и ние се научихме на красиво и стойностно общуване.“

Именно коледните празници са най-подходящият момент за замяна на екраните с повече време с близки и приятели. Това възнамеряват да направят 76% от участниците в проучването, които отговарят с „Много вероятно“ и „Вероятно“ на въпроса „По време на празниците, доколко е вероятно да ограничите използването на смартфони и други устройства, за да прекарате повече време с близките си?“.

„Устройствата ни свързват с любими хора, които са на хиляди километри от нас, но понякога могат да ни отдалечат от най-близките ни, с които делим един диван. Миговете заедно по празниците са нещо, което трябва да изживеем пълноценно и осъзнато. Затова нека тази Коледа не „скролваме“ между игрите с децата и разговорите на трапезата.“, призовава Георги Блажев.

Като телеком, Yettel знае, че технологиите обогатяват и улесняват живота на хората по безброй начини. Но също така, компанията осъзнава, че не по-малко важно е тяхното отговорно използване и пълноценното общуване с близките.

Устройствата не трябва да заменят прегръдката и човешката близост, смята и Ваня Джаферович. „Припознавам се в кампанията на Yettel, защото смятам, че е една от най-смислените кампании напоследък. Самото послание, да оставиш телефона настрана, не е лесно във време, в което всичко се случва онлайн. Работим, общуваме, забавляваме се и запечатваме спомените с помощта на технологиите, но въпреки това, нищо не може и не трябва да заменя целувката и моментите, прекарани с близките и семейството“.

Повече информация за кампанията е налична на специалната страница в сайта на Yettel, както и в профилите в социалните медии на Славена Вътова, Теа Минкова и Наум Шопов, Мари Константин, Георги Блажев и Ваня Джаферович.

 

Антон Иванов
Антон Иванов Отговорен редактор
Новините днес