Първият пациент с мозъчен чип вече управлява компютърна мишка с мислите си

20 февруари 2024, 14:31 часа • 5551 | прочитания

Първият пациент, на когото бе имплантиран мозъчен чип от компанията на Илон Мъск Neuralink, изглежда, може да управлява курсора на компютърна мишка с помощта на мислите си. Това заяви самият милиардер, който е основател на стартъпа.

Още: Временен проблем с мрежата на Vivacom. Каква е причината?

Още: Новата услуга, която ни помага да се справим с домашните аварии

Още: Контролираш машини с мисъл: Първи човек вече има такъв чип, похвали се Мъск

Пациентът се е възстановил напълно

"Напредъкът е добър и изглежда, че пациентът се е възстановил напълно, без никакви лоши последици, които са ни известни. Пациентът е в състояние да движи мишка по екрана (т.е. курсора - бел. ред.) само с мисъл", заяви Мъск в събитието Spaces в социалната мрежа Twitter.

Илон Мъск каза в понеделник вечерта, че сега се работи върху това човекът с мозъчния чип да направи възможно най-много кликания с бутона на мишката, пише "Ройтерс". От Neuralink засега не са дали повече подробности.

Още: „Училище за отговорни инфлуенсъри“ обучава и сертифицира създатели на съдържание

Още: Бунт в Microsoft: Уволниха двама служители, скочили на ръководството (ВИДЕО)

Снимка: iStock

Революцията: Имплантиране на чипове в мозъка

Фирмата успешно имплантира чип на първия си пациент миналия месец, след като през септември получи одобрение за опити с хора.

В проучването се използва робот за хирургично поставяне на имплант за мозъчно-компютърен интерфейс в област на мозъка, която контролира намерението за движение, заявиха от Neuralink. Добавиха, че първоначалната цел е да се даде възможност на хората да управляват компютърен курсор или клавиатура, използвайки мислите си.

Още: „Мики 17“ – научнофантастичният шедьовър на Бонг Джун Хо, вече в A1 Видеотека на A1 Xplore TV

Още: „Промо вторник“ в приложението Yettel: Motorola Moto G85 5G с 40% отстъпка

Мъск има големи амбиции за Neuralink, като твърди, че тя ще улесни бързото хирургическо поставяне на чип устройства за лечение на заболявания като затлъстяване, аутизъм, депресия и шизофрения.

Neuralink, която миналата година беше оценена на около 5 млрд. долара, многократно се е сблъсквала с призиви за проверка на протоколите си за безопасност. Миналия месец "Ройтерс" съобщи, че фирмата е била глобена за нарушаване на правилата на Министерството на транспорта на САЩ относно движението на опасни материали.

Още: Заплаха или спасение е новият мозъчен чип на Мъск? Говори експерт по слухови импланти (ВИДЕО)

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес