Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Кога за последно тествахте телефона си?

04 ноември 2024, 13:47 часа • 1389 прочитания

Всеки път, когато сменим смартфона си, една от първите разлики, които правят впечатление, е колко бързо работи новият апарат. Отварянето на приложения, търсенето в Google, браузването в социалните мрежи... всичко сякаш отнема два пъти по-малко време. Чудили ли сте се защо телефоните ни стават по-бавни с времето? А можете ли да прецените дали вашето устройство работи на 100% от възможностите си в този момент? Днес ще поговорим за причините, които с времето оказват негативно влияние върху производителността на апарата, как да тестваме смартфона си и защо е важно да го правим периодично.

Защо смартфоните забавят работата си с времето?

Причините може да са много на брой, но една от най-често срещаните е остаряването на хардуера. С всяка изминала година апликациите и игрите изискват все по-модерни процесори и повече RAM памет. В един момент дори флагманите не могат да смогват с параметрите, от които се нуждаят актуалните версии на приложенията. Всичко това се отнася за устройства на поне 3-4 години, които са поддържани безупречно. Ако не полагаме нужните грижи, проблемите може да започнат и много по-рано.

Например, апаратът може да забави работата си по всяко време, ако паметта му се запълни. Само 4 минути видеозапис с 4K резолюция възлиза на 1-2 GB като размер, а вече навлизаме и в ерата на 8K, където файловете ще са в пъти по-големи. Ако правим много видеа с телефона си, вътрешното пространство може да свърши по-бързо отколкото предполагаме. 

Тук трябва да споменем и щетите нанесени от потребители. Всеки един удар при изпускане или пълно потапяне във вода може да доведе до проблеми, които не се появяват веднага. Така в един момент, сякаш от нищото, започват неизправностите и ако е минало време от инцидента, може дори да не успеем да разберем на какво се дължат те. А колкото по-дълго притежаваме един смартфон, толкова повече подобни произшествия се натрупват с времето.

Какво представляват тестовете?

В този случай тестването на телефон означава оценка на различни аспекти на неговите хардуерни и софтуерни функции, за да се гарантира, че те работят оптимално. За разлика от отстраняването на неизправности, което е реактивна мярка, тестването е проактивна практика, която помага да се идентифицират потенциални проблеми, преди те да се проявят или разраснат. Кои обаче са най-ключовите компоненти, чието състояние е добре да следим?

На първо място, дисплеят е връзката между нас и смартфона, защото отчита всички интеракции. Той е и един от най-застрашените от повреда компоненти, понеже ако изпуснем устройството, има голям шанс именно той да поеме удара. Понякога пукнатините не пречат на употребата му и не е задължително веднага да го сменяме, освен ако не ни дразни визуално. Въпреки това е важно да сме сигурни, че екранът отчита нашите докосвания от край до край, за да не бъдем неприятно изненадани в неподходящ момент. 

Не по-малко важни са слушалката и микрофоните, защото благодарение на тях може да провеждаме телефонни разговори. Ако в тях попадне вода или друга течност, възможно е вследствие на това събеседниците ни да започнат да ни чуват по-зле или пък ние тях. Камерата е един от параметрите, които определят избора на смартфон за много потребители, но за да предлага добро качество на заснемане, тя трябва да работи безупречно. Един по-силен удар може да повреди системата за автоматичен фокус и всички кадри оттам нататък да бъдат размазани.

Как да тестваме смартфона си още сега?

Наскоро Yettel представи нова услуга, наречена „Смартфон диагностика“, която позволява да проверим техническото състояние на основните компоненти в телефона си, групирани в шест раздела: „Аудио“, „Камера“, „Дисплей“, „Бутони“, „Сензори“ и „Софтуер“.

Някои от тестовете се извършват автоматично, като този на вибрацията например, който изисква само да поставим телефона на равна повърхност и вибрационният мотор се активира сам. Други се нуждаят от конкретно действие от страна на потребителя – така изпробването на функционалността на бутоните се осъществява като те биват натискани в определена последователност. 

До края на ноември всеки може да провери състоянието на смартфона си напълно безплатно със „Смартфон диагностика“, дори да няма абонамент към Yettel. Услугата може да бъде открита в мобилното приложение на оператора в раздел „Услуги“ и работи както с Android, така и с iOS устройства. С нея дори могат да бъдат тествани и таблети.

Защо е важно често да проверяваме състоянието на устройствата си?

Регулярното тестване на смартфона ни е най-добрият начин да подсигурим по-дългия му живот. То може да ни покаже къде се крият първите признаци на неизправности, за които колкото по-скоро се погрижим, толкова по-добре. Ако чакаме проблемите да станат видими, има голяма вероятност вече да е наложителен сериозен ремонт или дори смяна на устройството.

Тестването е и отличен начин да опознаем генерално смартфона си, който е неотлъчно до нас всеки ден. Колкото повече знаем, толкова по-добре ще можем да се грижим за него. Ще сме наясно кога е необходимо да изтрием малко файлове, за да освободим пространство за съхранение и кога сме пропуснали последния софтуерен ъпдейт, който може да ни предложи нови функции. Това са малки стъпки за изграждане на полезни навици, благодарение на които да успеем да съхраним апарата си като нов за по-дълго.

Антон Иванов
Антон Иванов Отговорен редактор
Новините днес