Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Българска компания пуска през 2023 първата в света товарна авиолиния с дронове

27 декември 2022, 15:11 часа • 23012 прочитания

Българският производител Dronamics скоро ще дебютира с товарен безпилотен самолет, наречен „Черният лебед“ (Black Swan) и ще стане първата в света "товарна авиокомпания с дронове". Поне това е амбицията на двамата братя Константин и Свилен Рангелови, които са съоснователи на компанията с централа на бул. „Александър Малинов“ в София.

Още: Yettel отбелязва 15% ръст в продажбите на мобилни телефони през 2024 г.

Още: Има ли теч на данни? DeepSeek остави отворена база данни с над 1 млн. реда

Те я основават през 2014 г., като в екипа им има над 150 души от 12 различни националности. Разполагат с общо 4 офиса по света, става ясно от сайта на Dronamics. През декември 2021 г. компанията представи „Черният лебед“ от Летище София като най-икономичния самолет, създаван някога. Сега братята искат да влязат с него на пазара от 2023 г., заради което наскоро Business Insider и BBC разказаха историята им.

Самолетът им може да се похвали с 50% по-ниски разходи от конкурентните машини, полезен товар от 770 кг и пробег от 2500 км. Дронът е сертифициран да превозва товари в Европейския съюз от 2023 г.

Още: Rakuten Viber утвърждава позицията си на супер приложение с нови продукти и разширени функции

Още: Визуален урок по киберсигурност: изложба разкрива лицето на онлайн измамите

Константин и Свилен Рангелови споделят пред Insider, че са започнали да проучват пазара през 2013 г., когато Amazon започва да прави доставки с дронове. Братята обаче виждат логистични трудности – точно като тези на компанията на Джеф Безос. Смятат, че е трудно да се доставят пратки директно по домовете и че има по-добър начин за доставяне на лични пратки до всеки клиент.

У нас товарът пристига със самолет в София, разтоварва се на голям камион, изминава стотици километри и след това се разтоварва на по-малък микробус, който доставя пратките до отделните обекти. Братята смятат, че големият камион е скъпоструваща стъпка: "Казахме си, че трябва да съставим превозно средство с такъв размер, че в него да се вмести точно това, което влиза в камион за доставка за последната миля", казват Рангелови. "По този начин ще съкратим една стъпка от процеса“.

Полученият продукт, който е с капацитет около половината фургона на американската компания U-Haul, може да предложи на клиентите си бърз и евтин превоз на товари, като ще позволява доставка в същия ден с помощта на около 3000 летища в цяла Европа. Според Рангелови много от тези летища са по-близо до клиентите, отколкото основните дистрибуторски центрове, което ги прави още по-удобни за доставки в същия ден.

Освен това дизайнът помага на Dronamics да се разграничи от други оператори на товарни дронове, които обикновено превозват по-леки товари на по-къси разстояния. Според компанията самолетът намалява разходите с до 50% в сравнение с конкурентните товарни дронове, отчасти благодарение на материалите от въглеродни влакна, което го прави подходящ за пазара на средни разстояния.

Още: Заради мощна кибератака: Китайският чатбот DeepSeek има проблем с регистрацията на нови потребители

Още: Австралия предупреди да се внимава с китайския чатбот DeepSeek

"Черният лебед" може да се издигне на височина до 609 метра, да прелети 2500 километра и да носи максимум 350 килограма. "Той може да покрие континенталната част на САЩ, диагонала в Карибско море, Южнокитайско море и цяла Европа", казват Рангелови пред Insider. "Така че размерът се вписва точно в глобалната география”.

Дронът е задвижван от едновитлов двигател Rotax, произведен от австрийската компания BRP-Rotax, която е собственост на Bombardier Recreational Products.

Рангелови обясняват още, че самолетът ще превозва не само единични палети с една стока, но и индивидуални пакети, което ще му позволи да навлезе и на пазара за електронна търговия. В допълнение към възможностите си за пренасяне Black Swan може да каца на къси писти, включително и на неасфалтирани, благодарение на фиксираното си крило, така че да има по-лесен достъп до малки, изолирани общности в сравнение с други дронове.

Самолетът, който ще се произвежда масово в Германия и Австралия, се движи със 100% устойчиво авиационно гориво. Това ще насърчи "най-бързия и екологичен" начин за превоз на товари и ще доведе до 60% по-ниски емисии, смятат създателите.

Dronamics планират да започнат с полети около Средиземно море и над водата, например в Гърция или Кипър. "Първоначално искаме да започнем с маршрути с по-нисък риск", казват Рангелови. "Когато натрупаме одобрение и увереност, ще летим и над сушата“.

Управлявани от дистанционни оператори, безпилотните самолети няма да доставят стоки от врата до врата, а по-скоро ще използват система от летища за превоз на товари от складове до отдалечени градове. Всеки пилот има опит в търговската авиация, като Рангелови казват, че двама души ще бъдат разположени на мястото за излитане, а други двама - на това за кацане.

Рангелови заявяват, че компанията вече има партньорства с фирми като DHL и германската логистична Hellmann. "Никога не съм вярвал в идеята за безпилотни самолети", казва Клайн-Ластюс от Hellmann пред BBC, като също така хвали скоростта и гъвкавостта на самолета. "Ето защо работим с Dronamics, това не е идея за доставка от типа на Amazon".

Очакванията са Black Swan да извърши първия си полет през следващите месеци. Тогава братя Рангелови най-накрая ще обръснат осемгодишните си бради - нещо, което са обещали още в началото, ако мисията им се окаже успешна.

Снимки: Официален сайт на Dronamics

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес