Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

В русенска клиника имплантираха първите сложни пейсмейкъри за региона

11 август 2019, 14:32 часа • 7271 прочитания

От началото на годината към кардиологична болница „Медика Кор“ в Русе функционира Център по кардиостимулация. Понастоящем са имплантирани 50 пейсмейкъра на пациенти с нарушения в сърдечния ритъм, свързани с компрометирано провеждане на електрическия импулс. Присъствието на д-р Панчева, специалист експертно ниво по кардиостимулация, ускорява и дейността по имплантиране на сложни пейсмейкъри при пациенти със структурни увреждания на сърцето, водещи до животозастрашаващи аритмии или сърдечна недостатъчност.

Още: Кметът на Русе откри изградения пешеходен мост на езерото в Лесопарк „Липник“

Още: Обявиха кога се възстановява движението в двете посоки по "Дунав мост" при Русе

Първите два кардиовертер дефибрилатора в Русенска област вече са поставени. Кардиостимулаторите (пейсмейкърите), които се имплантират на пациенти в клиниката са групирани в три направления.

Първият тип е създаден за хора, чиято сърдечната дейност е забавена или спира, поради това, че електрическият импулс не може да достигне до сърдечния мускул, за да го активира (брадиаритмия). Това налага поставянето на електроди в сърцето, които да заобикалят проблемния участък и да подават електрически импулс. След имплантиране на пейсмейкър, животът на пациента продължава нормално, като на пълноценен човек.

Вторият вид устройства, свързани с нарушения на сърдения ритъм, са т. нар кардиовертер дефибрилатори. Те имат способността да разпознават и прекратяват животозастрашаващи аритмии, предизвикващи внезапна сърдечна смърт. Най-често такива се получават по време на инфаркт или след това, но могат да възникнат и при много други патологии. Кардиовертер дефибрилаторите са способни в рамките на 10-20 секунди да разпознаят аритмията и да я прекратят, като подадат серия от електрически импулси към сърцето, с което потискат аритмията, или чрез електрошок.

Още: Община Русе ще подпомогне изграждането на асансьор за хора с увреждания

Още: Над 4000 зрители съпреживяха традиционното Коледно надиграване в Русе

Третият вид сложни устройства са пейсмейкъри с ресинхронизираща функция. Сърцата на пациентите, на които се имплантират, са увредени в следствие на заболявания. Заради разширяването на сърдечните кухини започва несинхронно съкращаване на отделните му части. Стимулаторите успяват да компенсират тази диссинхрония и да ресинхронизират частично помпената функция на сърцето. Физическият капацитет на пациентите се подобрява, намалява нуждата от болнично лечение. Скоро предстои началото на имплантиране на този вид пейсмейкъри в крайдунавския град.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Юрий Илиев
Юрий Илиев Отговорен редактор
Новините днес