Авиационно пръскане срещу комари започна в Русе. То се осъществява по програмата за ограничаване и ликвидиране на заразния нодуларен дерматит и е под контрола на Агенцията по безопасност на храните, предаде БГНЕС.
Пръскането се извършва по цялото поречие на река Дунав, като за целта правителството е отпуснало близо 2 млн. лева. Зоните, които се третират, са на 600 метра от реката към сушата. От агенцията са предупредили общините и пчеларите да не допускат пчелите до районите, които се пръскат.
„Обработката се извършва между 6.00 и 10.00 часа, когато температурата е под 20 градуса. В Русе се пръска от летището в Щръклево, като посоката е от Русе до Никопол. Има още две площадки, от които се излита – едната е Гривица, Плевенско, с направление до Брегово, и другата площадка е в Кайнарджа, като облитанията обхващат от Силистра до Русе. Облитанията на самолетите са на височина над 10 метра от растителността, като целта е този облак прах, който се създава, да остане по-дълго във въздуха, за да може да действа върху летящите насекоми“, обясни директорът на Областната дирекция по безопасност на храните–Русе д-р Андриан Райков.
Директорът на общинската дирекция „Обществен ред и сигурност“ Спасимир Димитров коментира, че помощта от държавата е изключително важна за общината.
Комарите се разпространяват най-вече във влажните зони край реката, които са трудно достъпни по суша. Общината пръска наземно и допълнителната авиационна обработка унищожава комарите директно в местата, където те се развъждат.
В Русенско няма регистрирани огнища на нодуларен дерматит, най-близкото е Ловеч. Въпреки това следващата седмица предстои да бъдат получени 350 000 ваксини за Северна България, с които да започне ваксинация на всички едри преживни животни като следваща мярка, предприета от правителството в борбата със заболяването.