Дискусия между институции и граждани за чист въздух се проведе в Русе

08 април 2025, 15:20 часа • 619 | прочитания

Вчера в зала "Свети Георги" се проведе открита среща на Постоянната комисия по екология към Общинския съвет в Русе, фокусирана върху качеството на въздуха в града. Присъстваха общински съветници, представители на общинската администрация, РИОСВ-Русе и членове на Обществения съвет по екология, но поканените представители на бизнеса не се явиха на дискусията. Директорът на РИОСВ-Русе Дауд Ибрям заяви категорично, че инспекцията осъществява необходимия контрол в рамките на действащото законодателство, но подчерта нуждата от промени в нормативната уредба за повишаване на ефективността на контролните органи. "Въпрос на визия, дългосрочно планиране и отговорност от страна на институциите, включително и на РИОСВ, за да гарантираме добра среда за гражданите на Русе", посочи Ибрям. Той добави решително: „Аз не се притеснявам да правим актове, да издаваме наказателни постановления и да ходим по съдилищата, защото явно няма друг начин.“

Какви са предложенията?

Сред обсъжданите предложения бяха преразглеждане на комплексните разрешителни на предприятията за въвеждане на по-строги емисионни стандарти и възможността за изнасяне на производства от Източната и Западната промишлена зона на друг терен.

Гражданите, присъстващи на срещата, настояха за по-сериозен мониторинг с мобилни и постоянни измервателни станции в промишлените райони. В отговор директорът на РИОСВ потвърди, че настоява за постоянно 24-часово наблюдение на проблемни предприятия, което обаче изисква законодателни промени.

На срещата беше обсъдена и зелената стратегия на Русе. Заместник-кметът по „Опазване на околната среда и комунални дейности“ Никола Лазаров съобщи, че общината е получила разрешение от Басейнова дирекция за сондажи за поливна система на дунавския кей, което ще подобри зеления облик на крайбрежната ивица. Директорът на общинската дирекция „Екология и зелена градска среда“ проф. Любомир Владимиров допълни, че има общинска залесителна програма, която планира засаждането на определени видове в различни райони. По думите му в Русе има около 60 хиляди картотекирани дървета и поне още толкова, които не са в регистрите.

Участниците в дискусията подчертаха необходимостта от по-тясно сътрудничество между всички заинтересовани страни – институции, предприятия, граждани и неправителствени организации, за постигане на реално подобрение на качеството на въздуха в града.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антон Иванов
Антон Иванов Отговорен редактор
Новините днес