Отлага се началото на евтаназията на 40 000 прасета от свинекомплекса в Бръшлен. Пред кореспондента на Actualno.com Димитър Димитров, ръководител на свинекомплекса, заяви, че необходимите действия по умъртвяване на прасетата ще се извършат не по-рано от 29 юли, понеделник. Транспортирането ще се извършва с камиони до посоченото място.
Определен е нов терен за загробване на животните, на 10-12 км от село Бръшлен, на равно разстояние от всички населени места и вододайни зони. Това стана след протест на 25 юли на фермери, производители на фуражи, етерични масла и птици, чиито бази са в близост до предишния избран терен.
След обсъждане комисия от експерти на басейнова дирекция, агенцията по безопасност на храните, екоинспекцията и община Сливо поле избра терен от 100 дка, който е общински и свободен. По думите на Валентин Атанасов, кмет на Сливо поле, мястото е бивш рибарник, който от години не се използва, а дъното му е непропускливо. Той увери, че вододайната зона няма да бъде засегната, защото по пътя към Дунава няма да се загробва. Целта е да се предотврати опасността заразата да проникне в подпочвените води.
След смъртните случаи в Бръшлен, за да се ограничи заразата вече е затворен и комплексът в Голямо Враново, който се намира на по-малко от 10 километра. Забранена е търговията, внасянето и изнасянето на животни, месо и фуражи.
Селяните в Голямо Враново и Юделник, където са другите два големи свинекомплекса в региона очакват със свито сърце резултатите от изпратените на 25 юли проби. Към свинекомплексите със здрави животни са създадени пунктове за дезинфекция, но „духът от бутилката вече е изпуснат“.
В незаразените свинеферми в областта има около 50 000 прасета. Опасенията са, че ако се заразят и те, в района ще бъдат загробени над 100 000 животни, а това е сериозен екологичен проблем.
С цел предприемане на мерки за борба и ограничаване разпространението на aфриканската чума по свинете (АЧС), ТП Държавно ловно стопанство „Дунав“ – Русе откри горещ телефон, на който могат да бъдат подавани сигнали за появили се проблеми, свързани с АЧС – 0886841742.
Дежурни служители от ловното стопанство ще приемат обаждания денонощно, като целта е бърза и адекватна намеса по всеки един получен сигнал.