Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Напрежение в Русе заради бъдещ мегазавод в Гюргево

29 декември 2022, 17:18 часа • 21114 прочитания

Напрежение се заражда в Русе и Сливо поле заради бъдеща инвестиция на белгийска компания в съседния град румънски град Гюргево. Тя е на стойност 300 млн. евро за изграждане на завод за производство на батерии за електрически автомобили и фабрика за рециклиране на батерии.

Окръжният съвет на Гюргево и Avesta Battery & Energy Engineering са подписали протокол за сътрудничество, който ще осигури инвестиция на стойност 300 млн. евро и ще създаде около 2000 работни места в румънския град. Заводът ще бъде разположен върху терен от 1000 декара, като възможна локация се спряга площадката на някогашния завод "Верахим" – място, свързано с обгазяванията на Русе с хлор през 80-те години на миналия век, сочи депутатът от "Демократчина България" Иван Белчев.

Avesta Battery & Energy Engineering е дружество, което иска да построи завод за производство на батерии за автомобилната индустрия, включително и фабрика за рециклиране на стари батерии.

Заради близостта до границата с България, жителите на общините Русе и Сливо поле са притеснени инвестиционното намерение в Румъния да не предизвика трансгранично замърсяване на въздуха и водата. Причината е използваните токсични и вредни елементи при литиево-йонните батерии - литий и кобалт, както и методите за рециклиране чрез разтопяването им в пещи при високи температури или чрез химически процеси, е пояснил народният представител. Той е поискал от външното ни министерство да изпрати запитване до румънските власти за инвестиционното намерение на Avesta Battery & Energy Engineering във връзка с потенциалните му екологични вреди и възможност за трансгранично замърсяване.

Министър Николай Милков е отговорил, че е инициирал разговор с председателя на Окръжния съвет на Гюргево.

"Последният потвърди, че действително е налице подобно инвестиционно намерение, но все още няма реални дейности по неговата реализация, освен че е определен терен. Предстои въпросната компания да внесе официално искане за инвестицията с конкретни технически параметри, след което ще се извърши и съответната оценка за въздействие на инвестицията върху околната среда, съгласно румънското законодателство и процедури", пише в отговора си Милков.

Към момента все още няма оценка за въздействие върху околната среда.

Министърът напомня, че Конвенцията на ИКЕ/ООН за оценка на въздействието върху околната среда в трансграничен контекст (Espoo Convention), по която и България и Румъния са страни, предвижда процедура, според която румънската страна ще трябва да изпрати официална нотификация до българската страна с техническите параметри и разяснения по този проект.

Българската страна на свой ред би следвало да изпрати свои евентуални коментари или възражения, ако има такива.

Анита Чолакова
Анита Чолакова Отговорен редактор
Новините днес