Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Това са най-вкусните постни зелеви сарми – с тях ще забравите месото

21 декември 2023, 18:20 часа

Сармите са традиционни за родната кухня не само защото киселото зеле, което налагаме в бидоните, е неразделна част от менюто ни от далечни времена. Сармите са не просто храна, а символ, който неминуемо свързваме с най-светлите празници през годината – Бъдни вечер и Коледа.

И докато на Коледа се облажваме със сочни мазнички сарми, приготвени с кълцано месо или кайма, с мръвки и сланинки, сгушили се до зелевото вълшебство в тенджерата, то на Бъдни вечер традицията повелява да поставим на трапезата само постни ястия.

Не обичате постни сарми? Вероятно просто не се попаднали на правилната рецепта, с чиято помощ да се насладите на вълшебен вкус, смело съперничещ си с този на месото и дори превъзхождащ го в много отношения. Вадете зелето, измийте ориза многократно и се пригответе да сготвим заедно най-вкусните постни зелеви сарми, които сте опитвали някога. Смело можем да се обзаложим, че ще ги предпочетете от тези с каймата и на Коледа.

Пълнени чушки с ориз и ГЪБИ: Чудесно предложение

Най-вкусните постни зелеви сарми – традиция с история

На Бъдни вечер поднасяме на трапезата само постни ястия, но това далеч не означава безвкусни. Напротив. Содената питка, сармите, пълнените чушки с боб са сред най-обичаните родни ястия, които с удоволствие бихме хапвали през цялата година, ако са приготвени добре и вкусни. За да станат такива, трябват ви не просто качествени продукти – качеството на ориза е от съществена важност, а правилните зелеви листа – от правилния сорт зеле – гарантират отличния краен резултат, но и точната рецепта.

Сармите са неразривно свързани с традициите за Бъдни вечер. Както са и содената питка, която се слага върху жито, символ на плодородие и богатство, ошавът, символ също на плодородие, солта, която гони болестите, орехите – символ на здравето. На какво са символ сармите? Оризът в тях, подобно на боба и останалите варива, е бил основна храна за българите, но не това е причината сармите да намират място на трапезата за Бъдни вечер, а поверието, че там трябва да присъства храна, която набъбва. Именно такъв е оризът.

Важно място заема ошавът, който замества водата. Водата не присъства на масата, не е на добро, казват старите хора. Ошавът се приготвя като напитка, но всъщност той може да намери място и в… най-вкусните постни зелеви сарми. Нека да видим как.

Най-вкусните постни зелеви сарми – сладко удоволствие в буквалния смисъл

Искате да избягате от традиционните зелеви сарми, които всяка година приготвяте за Коледа? Не, тайната не е в някакъв различен начин на приготвяне, а в тайните съставки, които ще направят от традиционните сарми истинско сладко-кисело изкушение за небцето ви, което ще радва сетивата. Тайната е и в качеството на съставките, които влагате.

Зелевите листа не трябва да са от сорт, различен от Кьосе, за да не са твърди, чупещи се, разтварящи се и в крайна сметка да имате развити сарми с листа, трудни за дъвчене на масата. Оризът следва да е първо качество, да не е с много нишесте, за да е ронлив, да се броят зърната. За това ще помогне и многократното измиване. А как да направите сармите наистина разкошни и да изненадате всички?

Лозови САРМИ за трапезата на Бъдни вечер

Добавете две тайни състави – гъби и ошав. Всъщност ошавът може да го замените смело със стафиди, ще се изненадате колко вкусни могат да бъдат сармите със зелеви листа, ако има сладки нотки в тях. Сигурни сме, че знаете как се правят сарми и че не се нуждаете от рецепта за традиционни такива, поради което ще се спрем само на това как да подготвите и кога и как се използват двете тайни съставки – гъби и стафиди, за да имате най-вкусните постни зелеви сарми.

На всяка чаена чаша ориз, която слагате за сармите, може да предвидите 2-3 ситно нарязани гъби и една кафена чаша стафиди. Това е пропорцията, която да следвате. Гъбите се добавят към ориза в самото начало, когато той ври, за да омекне, а стафидите по-късно, когато оризът вече е омекнал. Тоест сладките плодове се добавят накрая заедно с подправките, след което се свиват сармите и се слагат да се доварят. Това е така, защото стафидите на практика са готови – те могат да се хапват сурови за разлика от гъбите и ориза, поради което им трябва малко време за омекване и да предадат вкус на самия ориз.

Свивате сармите, поставяте в съда за готвене и се наслаждавате на аромата – вълшебен като Коледа.

Да ви е сладко!

Валентина Атанасова
Валентина Атанасова Отговорен редактор
Новините днес