Лещата е от съществено значение за здравето, но също и храна, богата на ползи, която може да се консумира през цялата година. С леща можете да готвите вкусни и здравословни супи, особено през зимата, но и салати през лятото. Един от най-честите проблеми, с които домакинята се сблъсква при готвене на леща е, че тя се преварява и губи формата си.
Още: Традиционен вкус в бърза рецепта: Ориз с пържен дроб
Идеалната леща
През седмицата, когато човек е много зает със семейни и служебни ангажименти, готвенето е нещо, което се пренебрегва. Най-добрата леща за леко и бързо приготвяне е кафявата. Тя не само не става кашава, но запазва формата си.
Жълтата, червената и оранжевата леща имат фантастичен вкус, но стават кашави при готвене. Тази леща е най-добра в супи и сосове. От друга страна, отлежалата леща се готви дълго време. Ето защо диетолозите препоръчват да купувате прясна леща и да я консумирате в рамките на няколко месеца.
Правилно готвене на леща
Най-добрият начин да сготвите лещата правилно е да я сварите бързо и след това да намалите котлона и да къкри бавно до пълна готовност. По този начин те ще набъбнат, но няма да се разцепят или да станат кашави.
Друг важен трик е да добавите сол и други подправки в тенджерата, след като лещата е напълно готова. Ако добавите солта, докато лещата е още топла, тя ще поеме достатъчно от нея за нула време.
Как да сготвим леща по правилния начин
Необходими съставки:
- 1 чаша кафява леща
- 2 чаши питейна вода
- 1 дафинов лист
- 1 скилидка чесън
- По-малко от чаена лъжичка сол
- Различни подправки
Начин на приготвяне:
Отцедете лещата в гевгир и я изплакнете обилно с вода. След това я сложете в малка тенджера и добавете водата. Добавете дафинов лист, подправки и билки по избор, но без сол. Оставете да заври бързо, след това намалете котлона, за да къкри лещата за 20-30 минути.
Още: Лесна рецепта за питателна салата - идеална за гарнитура или основно ястие
Не затваряйте капака на тенджерата и добавете вода, ако е необходимо. Когато лещата е мека и напълно сварена, извадете я от тенджерата и я отцедете. Изсипете обратно в тенджерата и добавете солта. Можете да обогатите със зехтин, лимонов сок, ябълков оцет, пресни билки или просто да я ядете така. Ако искате да я консумирате под формата на супа, тогава не изливайте водата, а я допълнете с останалите съставки.