Тортата „Гараш“ си е спечелила популярност както в България, така и извън границите й. Нейната оригинална рецепта е създадена в Русе от австрийския сладкар Коста Гараш, който след Освобождението дошъл в България и работил в известния хотел „Ислях-хане“ в дунавския град.
Още: Десерт за 30 минути, който омагьосва с вкуса си
Още: Лесна и вкусна мързелива баница за 30 минути
В хотела отсядали видни гости – сред тях били Иван Вазов, един от основателите на Софийския университет и министър на просвещението – проф. Иван Шишманов, прочутият полски писател Хенрик Сенкевич. Тук княз Александър Батенберг посрещал чужди държавни глави като краля на Сърбия Милан Обренович, на Румъния Карол І, на Швеция – Оскар ІІ. По време на един такъв високопоставен прием за пръв път била „дадена аудиенция“ и на тортата „Гараш“.
Смята се, че за нея Коста Гараш взел идеята от вече нашумялата по онова време виенска торта „Захер“ („Сахер“). Тя била създадена през 1832 г. от сънародника му Франц Захер, когато бил само на 16 години.
Сега вече има много разновидности на тортата „Гараш“. Оригиналът на рецептата, създадена от Коста Гараш, днес се пази в русенския Държавен архив.
Още: Мекици БЕЗ мая и яйца – двойно по-пухкави са от класическите
Още: Най-вкусните пилешки крилца, които ще преобразят вечерята ви – готови само за 40 минути
Турска шоколадова торта, която подлуди всички в България
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Рецепта за торта „Гараш“
Съставки:
- за блатовете: 400 млени орехи, 200 г захар, 10 яйчени белтъка;
Още: Винаги добавяйте тези подправки, когато готвите свински джолан и той ще се топи в устата
Още: Патладжаните, които ще променят представите ви за зеленчуково ястие – опитайте тази рецепта
- за пълнежа: 450 г черен шоколад, 100 г захар, 400 г сметана;
- за крема „ганаш“: 2 с. л. олио, 200 г черен шоколад, зелени кокосови стърготини.
Приговяне на блатовете. При изготвянето на блатовете не се използва брашно. Поставяте белтъците в миксер, разпенвате ги и на части добавяте захарта. Тя трябва да се разтопи напълно. Белтъците не бива да се разбиват до степен на т. нар. „плътен сняг“, защото блатовете ще станат чупливи.
Добавяте орехите, разбърквате сместа. Загрявате фурната на 160 градуса. Разделяте сместа на 5 блата, печете всеки по 6 минути. Оставяте ги настрани за охлаждане.
Приготвяне на пълнежа. Разтопявате шоколада на водна баня, след което го оставяте да се охлади за около 7 минути. Разбивате сметаната на бавен миксер, на части добавяте захарта и постепенно шоколада. Бъркате до еднородна кремообразна смес.
Най-лесната новогодишна торта, готова за 30 минути
Поставяте един блат в подходяща чиния за торти, покривате го с 1/5 част от крема, отгоре друг блат, отново крем – така до края на блатовете и на крема. Покривате оформената вече по този начин торта с крем отвсякъде. Слагате я в хладилника за час и половина.
Приготвяне на крема „ганаш“. Разтопявате шоколада на водна баня, добавяте олиото, размесвате. Сипвате малко в центъра на тортата, наклонявате я внимателно и постепенно във всички посоки с цел кремът да я обтече и покрие отвсякъде. За покриването с крема не се използват инструменти. Повтаряте процедурата с още крем, докато свърши. Оставяте тортата в хладилник да стегне.
Сервиране. При нарязването се погрижете ножът да е добре наточен; също така, го топнете в гореща вода и подсушете, което доста ще улесни сервирането.
Запазената емблема на оригиналната торта „Гараш“ е поръсването й преди сервиране със зелено оцветен кокос.