Копривата е позната от незапомнени времена и като храна, и като лечебно растение, и като част от обредите, традиционните практики и вярванията на прадедите ни, закичвали здравец и коприва над портите си, за да ги пазят от зли очи, болести и беди. Разнообразието от качества, полезни свойства и чудните парливи листа на това пролетно зелено растение са били толкова неразбираеми и необясними за дедите ни, че те придавали на копривата магически свойства и създавали поверия и поговорки, с които да обяснят благотворните ѝ въздействия.
Още: Как да подправим свински гърди за печене?
Още: Перфектната салата с червено цвекло: Неустоим вкус за всяка празнична трапеза
Традиционно копривата на старите българи се поднасяла за първи път през пролетта на Гергьовден, като разнообразието от ястия с коприва и обредни практики като вплитането ѝ във венците за празника, били пословични. Днес хапваме коприва вероятно по-рядко от онези далечни години и това е грешка на съвременното общество, защото ползите от копривата за здравето са повече, отколкото очакваме и познаваме.
Вкусната и питателна коприва с ориз, апетитната копривена чорба по добруджански и баницата с коприва са трите чудеса на националната кухня, от които не трябва да се отказваме, а да се научим да ги приготвяме и да ги предадем на децата си като ароматно кулинарно вълшебство с ползи за здравето, родено от свещената родна земя. Копривата е така тясно свързана с бита, културата, кулинарията, традициите и обредните ястия у нас, че има български град, кръстен на нея – Копривщица, известна освен с историята и подвизите на местните жители и с наличието на обширни площи с диворастяща коприва в миналото.
Ароматната и полезна копривена чорба по добруджански може да си приготвите и след кратка разходка в места, в които се среща диворастяща коприва. Не е нужно нито да обикаляте трескаво магазините, търсейки коприва, нито да отделите от бюджета си за вкусната пролетна магия. Внимавайте при брането на копривата и не, не визираме да имате предвид, че пари и че ужилването от коприва може да доведе до алергична реакция, която в редки случаи може да е тежка и опасна за живота и здравето. Проявете бдителност какъв е районът, от който набирате копривата си – той трябва да не е близо до промишлено производство и места, които могат да бъдат замърсени.
Още: Как да уцелим точното време за варене на ориз
Още: Как най-лесно става почистването на свински черва
Полезна и ароматна доматена СУПА: Ето колко лесно се приготвя
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Как се приготвят турските сарми с булгур
Още: Тези зелеви сарми с кълцано месо са си истинска класика
Копривена чорба по добруджански – защо да я поднесем на трапезата?
Копривената чорба е пълна с витамини, минерали, антиоксиданти, осигурява безспорни ползи за здравето, изгодно, лесно за приготвяне ястие е, чорбата оводнява организма и подпомага протичането на редица процеси в тялото. Искате още причини да запретнете ръкави и да приготвите копривена чорба по добруджански? Вкусна е. Толкова вкусна, че ако я опитате веднъж, ще стане част от менюто за трапезата ви за дълги времена. Приготвянето ѝ е лесно и бързо, има вариант с агнешко месо, както и постен, който ще ви представим днес, тъй като все пак са Великденски пости.
Копривена чорба по добруджански – необходими съставки
Още: 2 страхотни рецепти за коледна пуйка – гостите ви ще си оближат пръстите
Още: Най-вкусната баклава, която някога сте опитвали: Ще стане хит на всяка празнична трапеза
Нуждаете се само от няколко съставки и от подправки, за да приготвите вкусната копривена чорба по добруджански в нейния постен вариант:
- половин килограм коприва,
- 100 гр. орехи,
- пресен лук – 5-6 стръка,
- 2 зелени чушки,
- подправки – по 2 лъжички черен пипер и сол, 10-тина лъжички мазнина – слънчогледовото олио е възможно най-добрият избор, когато приготвяме копривена чорба, девесил и копър на вкус.
В автентичната рецепта присъства и сирене за гарниране, ако обичате този млечен продукт, може да го предвидите.
Домашна пилешка супа за ценители
Копривена чорба по добруджански – приготвяне стъпка по стъпка
Работете внимателно с копривата, за да не ви опари, преди да я запарите. Веднъж запарена, копривата вече не жили.
1. Копривата се измива внимателно и се залива с 2 литра вряща вода за минута. След това се изцежда от водата и се нарязва на ситно.
2. Лукът и чушката се измиват и нарязват.
3. Лукът, чушката и копривата се варят за 15-тина минути с малко мазнина и вода в подходящ съд.
4. Докато копривата ври се запържват в мазнина счуканите и смлени орехови ядки в подходящ тиган.
5. Добавят се към ореховите ядки черният пипер, 2 лъжички брашно и малко от водата, в която врат лукът, чушката и копривата, разбърква се добре и се излива в съда с копривата.
6. Добавят се зелените подправки и солта. След 10-тина минутки сте готови да сервирате. Може да гарнирате с плочка сирене.