Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

По стандарта на баба: Как се прави домашно кисело мляко

11 ноември 2024, 19:30 часа

В днешния забързан живот все повече разчитаме на готови продукти от магазина. Но в стремежа си за удобство често забравяме истинския вкус на някои традиционни храни, които някога нашите баби са приготвяли с любов и внимание. Едно от тях е домашното кисело мляко – вкусно, плътно и без добавки. Нека се потопим в процеса и открием тайната на приготвянето на автентично кисело мляко у дома.

Още: Как да уцелим точното време за варене на ориз

Още: Как най-лесно става почистването на свински черва

Защо домашно кисело мляко?

Киселото мляко е не само вкусно, но и полезно – съдържа пробиотици, които подпомагат здравето на червата. Проблемът обаче е, че много от продуктите в магазините съдържат добавки като нишесте, сухо мляко и консерванти, които намаляват качеството и полезността на млякото. За да сме сигурни в чистотата на продукта, най-доброто решение е да го приготвим сами – и нека не се плашим, защото процесът не е труден и отнема само няколко часа.

Ако имате старо кисело мляко - ето няколко рецепти с него

Как да го приготвим?

1. Избор на прясно мляко

Още: Как се приготвят турските сарми с булгур

Още: Тези зелеви сарми с кълцано месо са си истинска класика

Ключът към истинско кисело мляко е качественото прясно мляко. Домашното прясно мляко, за разлика от купеното, е богато на естествени хранителни вещества и притежава характерен плътен вкус. Затова потърсете фермерски пазари или хора, които предлагат домашно мляко. Ако закупите 4-5 литра, ще имате достатъчно за няколко буркана.

2. Избор на закваска

Закваската е също толкова важна, колкото и прясното мляко. За нея ви е нужно кисело мляко, съдържащо Lactobacillus Bulgaricus и Streptococcus Thermophilus – основните бактерии, които правят млякото истинско „кисело мляко.“ Можете да вземете домашно кисело мляко от производителя на прясното мляко или да изберете качествена марка от магазина, като внимателно прочетете състава.

3. Подготовка и варене

Още: Удивителна рецепта за мусака със зеле, която ще ви накара да забравите класическата версия

Още: Пригответе тези невероятни бисквитки само с няколко съставки и изненадайте всички у дома

Изсипете прясното мляко в тенджера и го поставете на слаб огън. Важно е да следите млякото, защото лесно може да изкипи и да ви отнеме допълнително време за почистване. Когато млякото започне леко да се надига и образува мехури, изключете котлона. Оставете го да изстине, докато образува лек каймак на повърхността.

кисело мляко

4. Охлаждане и подготовка на закваската

Когато млякото изстине до около 44-45 градуса, то е готово за закваска. Липсата на термометър не бива да ви спира – можете да използвате „метода на баба.“ Просто поставете пръст в млякото; ако леко пари, но не е твърде горещо, значи температурата е подходяща.

В купичка сложете необходимото количество кисело мляко – около 50 грама за всеки литър прясно мляко – и разбъркайте добре. Добавете няколко черпака от изстиналото мляко към закваската, разбъркайте отново и върнете сместа в тенджерата с млякото, като я разбъркате добре.

5. Разливане в буркани и задържане на топлината

Изсипете сместа в чисти и сухи буркани, след което ги подредете върху одеяло или дебела кърпа. Завийте ги с още няколко одеяла или завивки, за да задържат топлината. Тази част от процеса е важна, защото топлината помага на бактериите да се развият и да заквасят млякото. Оставете бурканите на топло място за около 4-5 часа.

Хапвайте по една кофичка кисело мляко всеки ден и ще забравите за доста проблеми!

6. Охлаждане и узряване на киселото мляко

След няколко часа проверете бурканите – ако млякото е стегнало и се е образувала малко вода отгоре, всичко е наред. Махнете капачките и приберете бурканите в хладилника. Оставете ги да пренощуват там, за да може киселото мляко да се стегне напълно и да добие завършен вкус. На следващия ден вече ще имате готово за консумация кисело мляко, с истински плътен вкус и без никакви изкуствени добавки.

Възможни проблеми и решения

Ако по някаква причина млякото не се е заквасило добре, възможно е прясното мляко да не е било с високо качество или закваската да не е съдържала нужните бактерии. Освен това неподходящата температура или недостатъчното затопляне на бурканите също могат да повлияят на процеса. Но не се отказвайте – сменете прясното мляко или закваската и опитайте отново.

Домашното кисело мляко е не само вкусно и здравословно, но и истинска наслада за сетивата. С малко търпение и внимание към детайлите, можете да си осигурите качествен продукт, който ще бъде изцяло натурален и без излишни добавки. 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Денис Витанов
Денис Витанов Отговорен редактор
Новините днес