Не сме сигурни дали дългите пости, стремежът да се приготвят по-скромни и изгодни ястия, или нещо друго, за което не предполагаме, стои в основата на множество на пръв поглед простички, но изключително вкусни рецепти по манастирски – постни, с продукти, които може да откриете в градината си или в гората, но сме сигурни, че трябва да опитате поне част от тях, тъй като вкусът им е несравним дори с най-сочната скара и чеверме, без да съдържат месо или засукани съставки.
Още: Може ли питката за Бъдни вечер да е с мая
Още: Перфектната добавка за всяка празнична трапеза: Лесна и бърза рецепта, която ще впечатли гостите ви
Вероятно нуждата от ястия, които да отговарят на строгия пост, е допринесла за множеството рецепти по манастирски – боб, ориз, леща, гювеч, гъбена чорба по манастирски и др. Богатството от зеленчукови и достъпни постни супи и яхнии е толкова голямо, че със сигурност ще откриете и нещо за своята трапеза по време на настоящите строги Великденски пости.
Ние избрахме да си сготвим прословутата и известна в цялата страна гъбена чорба по манастирски, но препоръчваме да не се ограничавате до нея и да се насладите на повече вкусни и ароматни рецепти с история, носещи духа на вярата и частичка от живота зад манастирските стени.
Боб чорба по турски – ето разликата с нашата
Още: Тайната на съвършения вкус: Кремообразен сос с чесън и лимон, който ще преобрази всяко ястие
Още: Как да подправим свински гърди за печене?
Гъбена чорба по манастирски – автентична традиция или рекламен трик?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Перфектната салата с червено цвекло: Неустоим вкус за всяка празнична трапеза
Въпреки че много от ястията „по манастирски“ имат стара история, свързана с храмовете на вярата, някои наименования възникват в светския свят след 1965 година и появата им е свързана с развитието на туризма и идеята за създаване на търговски марки.
Такива са емблематичните за родната кухня „Шопска салата“, „Кавърма по радомирски“, „Боб чорба по манастирски“ и други. Липсва лесно достъпна информация за произхода на името „гъбена чорба по манастирски“, но вкусът ѝ е толкова завладяващ, продуктите – достъпни, а приготвянето – лесно, че можем да преглътнем този факт и да сложим престилките без повече въпроси по темата.
Гъбена чорба по манастирски – необходими съставки
Още: Как най-лесно става почистването на свински черва
Още: Как се приготвят турските сарми с булгур
Освен разнообразието от гъби – манатарки, пачи крак – сушени, пресни и замразени, общо не по-малко от 400-500 грама, за да приготвите ароматната гъбена чорба по манастирски, ще са ви нужни още вкусни зеленчуци:
- домати – 2 бр.,
- целина – 2 бр.,
- моркови – 2 бр.,
- глава лук,
- 3-4 супени лъжички ориз,
- подправки – черен пипер, магданоз, естрагон и разбира се сол на вкус.
Супа и чорба - знаете ли каква е разликата?
Гъбена чорба по манастирски – начин на приготвяне
Чорбата се приготвя лесно и бързо. Следвайте стъпките и ще се справите повече от великолепно.
1. Почистете, измийте и нарежете на ситно лука, целината и моркова. Тези зеленчуци имат нужда от повечко време, за да се сварят, поради което първи ги поставяме в тенджерата с врящата вода на котлона.
2. 10-15 минути по-късно, когато зеленчуците омекнат, се добавят микс от гъби и сушените гъбки. Дори да имате достатъчно количество пресни или замразени гъби, не пропускайте да сложите и поне няколко сушени. Те са толкова ароматни, че 2-3 са достатъчни, за да завладеят сетивата ви и да придадат на тази гъбена чорба по манастирски различен вкус – наситен и запомнящ се, плътен и богат.
3. Почистете и измийте ориза, като се стремите да го изплакнете многократно, за да отмиете нишестето, виновно за слепването на оризовите зрънца.
4. Десетина минутки след гъбите мястото си в съда на котлона намират доматите – рендосани, а може направо да използвате и доматено пюре, и оризът. Супата се оставя да ври на по-бавен огън, докато оризът стане готов, като внимавате да не загори и разбърквате периодично.
5. Накрая – няколко минути, преди да свалите тази ароматна гъбена чорба по манастирски от котлона, се добавят подправките, с които да поври поне 2-3 минути, за да изпуснат аромата си и да вкусят супата ви. В някои краища на страната добавят само солта, като магданозът и естрагонът използват за поръсване непосредствено, преди да поднесат супата на трапезата.
6. Ако не са пости или ако вие не ги спазвате, имайте предвид, че чашка сметана, добавена към супата, я прави копринено нежна и добавя много вкус и аромат към купата ви.
Рецептите за гъбена чорба са безброй – по турски, по италиански и т.н., че може да се изгубите в морето от тях, така че препоръчваме да се доверите на рецептата ни за гъбена чорба по манастирски и да не експериментирате с нея. Тя е съвършена именно така – приготвена по рецептата, която ви представихме.
Добър апетит!