Месото на младите дивечови животни често няма силни миризми. Но какво да направите, ако попаднете на по-стари? Определено, миризмата при готвене на такова месо не е от най-приятните. И ако успеем да се справим с жилавостта на месото при възрастен екземпляр чрез продължително готвене, смилане на кайма или накъсване на парчета, тогава миризмата ще остане.
За щастие, всяка миризма може да бъде маскирана: или ще използваме туршия, или специални подправки.
Да започнем с мариноването
1. Мариноването отнема време. Минимум 1 час - със задължителната плънка на парчето (правим разфасовки и намазваме с марината, за да се осоли парчето и да се насити с подправки). Големите парчета (1,5-2 кг) ще изискват 3 или повече часа за мариноване. В такъв случай е по-добре да оставите месото в хладилника за една нощ.
Какви са особеностите в приготвянето на диво свинско месо
За марината можете да използвате слаб разтвор на оцет, ябълков или балсамов, или 40% алкохол (25 мл на 1 кг са достатъчни).
Към марината добавяме и сол и различни подправки.
2. Подправки и билки.
Една смес от подправки перфектно маскира миризмите и придава пикантност на ястието. Тя обикновено включва: смлян кориандър, куркума, шамбала, нарязан дафинов лист, червен пипер, смлян копър, кардамон, наситнен магданоз и чесън. Сместа е чудесна за приготвяне на ястия от мляно дивечово месо.
3. С къри
Добре маскира миризмите и придава ярък жълтеникав оттенък на ястията. Състав: куркума, смлян кориандър, сминдух, червен пипер, счукан кимион.
4. Зира
Най-силната подправка е Зира (семена от кимион). Перфектно маскира миризмата дори на най-възрастните дивечови индивиди (лосове, тръстикови глигани, възрастни кози, диви гъски и патици). Семената от кимион трябва да се добавят към яхнии. Моля, обърнете внимание: сместа има много силна миризма, трябва да я добавяте малко по малко, като коригирате вкуса на ястието според собствените си предпочитания.
Как трябва да се използва барбекю сос, за да превърне всяко месо във вкусотия?
5. Семена от копър
Семената от копър придават лек аромат на анасон. Използват се в комбинация с подправки Къри.
6. Чесън
В прясно състояние и в марината отлично маскира миризмата, но в процеса на готвене ароматът му просто изчезва. По-добре е да го добавите в самия край на готвенето.
7. Пушен червен пипер.
Още една много добра подправка. Най-добре е да се добавя към пържени ребра от диво прасе, сърна, лос и др. Смесвайки се с брашно и сол, полепва по ребрата и образува сос, подобен на сос за барбекю, с характерен димящ аромат.
8. Дафинов лист и зърна черен пипер
Нашите най-прекрасни и най-разпространени домашни подправки. Тук те също не трябва да се пренебрегват. Добавете ги към бульона по време на варенето и задушаването.
Какви подправки е най-добре да се слагат на свинското месо
Поезни съвети за готвене на дивеч
За да миришат по-малко дивите птици, след отстрела е силно препоръчително веднага да се обезкърви, оскубе и отстрани кожата от всяка птица. Дори и да не сте направили това веднага, можете да откъснете и премахнете кожата у дома. И не забравяйте да я накиснете в чиста, хладка вода поне за един час.
Ако просто изпържите дивеч в тиган, месото няма да стане меко. Не забравяйте да запържите парчетата, след това добавете вода и оставете да къкри за 1 до 3 часа. Времето зависи от размера и зрелостта на индивида. След това изпаряваме течността и запържваме до златисто кафяво.
Какви грешки допускаме при мариноването на свинско месо
При варене и задушаване на дивеч: ако месото е ароматно и искате да добавите подправки, по-добре е да го направите, когато вече не се образува пяна. По-добре е общото количество подправки да се раздели на 2 пъти. Първата порция се добавя в началото на варенето или задушаването на месото. Втората е към края на готвенето. След това можете да контролирате количеството черен пипер и други подправки. Понякога твърде много подправки също не е добре да се използват наведнъж. Хората имат различни вкусове и е добре да се съобразим с тях, ако и друг, освен вас, ще яде от него.