Макар че пълненият шаран е традиционен за предстоящия светъл празник – деня на рибаря и моряка – Никулден, защото стара легенда разказва, че именно тази риба е запушила дупка в лодката на светеца по време на буря и го е спасила от удавяне, в някои краища на страната не пропускат да приготвят рибена чорба – и за празника, и просто така – за да се насладят на вкуса и аромата.
В Бургас и околностите му – като морски град, който неминуемо празнува Никулден и като свой празник, рибената чорба се приготвя по уникална рецепта, придаваща ѝ неповторими вкусови качества. Старите рецепти, обясняващи как се прави рибена чорба по бургаски в този морски регион са десетки и всяка се различава от рецептите, популярни и използвани за чорбата в останалите краища на страната. Какво прави всички тези стари рецепти толкова различни, кое е онова ароматно вълшебство, което добавят в бургаско, придаващо на рибената чорба този уникален вкус?
Класическа рибена чорба, от която ще си оближете пръстите
Тайната съставка на рибената чорба по бургаски
Ако внимателно прочетете всички рецепти за рибена чорба, които откриете, ще видите, че масово се препоръчва като подправка за тази чорба от морски дарове тарос. В Бургас и областта обаче добавят тайна съставка, подправка с неповторим аромат, която прави рибената чорба толкова специална. Тази подправка е българска, популярна и със сигурност сте я чували – дивисил. Какво още се слага в рибената чорба в бургаския край и как точно я приготвят, вижте в рецептата.
Как се прави рибена чорба по бургаски – необходими съставки
За да приготвите рибена чорба по бургаски са ви нужни следните съставки:
- по 200-250 грама от 3 различни вида риба,
- по 1 брой от следните зеленчуци – морков, картоф, лук, чушка, люта чушка, целина,
- 1 жълтък,
- лъжичка кисело мляко,
- подправки – традиционните сол, олио, черен пипер и уникалните за бургаско дивисил и мащерка.
Тези 2 подправки са точно за рибена чорба - придават й уникален аромат
Как се прави рибена чорба по бургаски – рецепта стъпка по стъпка
Бургазлии сваряват рибите в подсолена вода отделно от зеленчуците, след като щателно са ги изчистили. Главите оставят, варят ги заедно с рибите. Зеленчуците се измиват, почистват, нарязват, поставят се в подходящ съд, добавят се подправките и се заливат с бульона, в който е сварена рибата. Оставят се да поврат около 30-40 минути, преди да се добави обезкостената и вече сварена риба.
Чорбата ви още не е готова, важно е да поври всичко заедно, за да се смесят ароматите, а след това да добавите и тайните вълшебни подправки – мащерката и дивисила, с които да оставите да ври 10-тина минутки.Тази рибена чорба е и със застройка – точно за нея са ви нужни жълтъкът и млякото. Внимавайте да не я пресечете, за да не развалите вкуса на това морско бургаско вълшебство.
Сервирайте с обич към морето и преклонение пред светията, чиито ден отбелязваме на Никулден.