Всяка година Благовещение се пада на 25 март и въпреки че празникът съвпада с Великденския пост, на трапезата са разрешени ястия с риба. Освен рибник, задължително се приготвя лучник, както и постна питка, която се сервира с мед.
Рибник за Благовещение
Рибникът задължително трябва да присъства на празничната трапеза. В случая няма изисквания за вида на рибата, която се използва за приготвянето му - може да е речна или морска, според предпочитанията ви.
За да го приготвите ще ви трябват следните продукти:
- 1 кг риба
- 1 стрък праз
- 1 чаша ориз
- 1 глава стар лук
- 400 гр лапад или спанак
- подправки - магданоз, черен и червен пипер, сол и други по желание
- 1 морков
- 30 мл олио
Какво се прави на Благовещение, 25 март?
Приготвяне на рибника:
Почистете рибата и я нарежете на шайби. Почистете и нарежете на ситно праза, лука, лапада, моркова и магданоза. Загрейте олиото. Задушете в него моркова, след това добавете лука и праза. След 2 минути добавете и ориза. Най-накрая трябва да сложите спанака или лапада, след което да добавите рибата и подправките. Задушете ястието за 3 минути, след което го запечете за около 30 минути в предварително загрята фурна.
Въпреки че рибникът е традиционно ястие за Благовещение, на трапезата може да се сложи и друго ястие с риба.
Постна питка за Благовещение
За приготвянето на постната питка за Благовещение ще са ви необходими следните продукти:
- 700 гр брашно
- 1 пакетче суха или 1 кубче прясна мая
- 30 мл олио
- 300 мл топла вода
- 1 супена лъжица захар
- чубрица и червен пипер на вкус
Приготвяне на питката:
Разтворете маята в малко вода, добавете захарта и малко брашно до получаване на кашичка с рядка консистенция. Оставете маята на топло място, за да втаса.
Задължително пресейте брашното, след това оформете кладенче. Изсипете втасалата мая, заедно с олиото и останалата вода в месо. Омесете меко тесто. Оставете го да втаса. След което го разделете на топки и от всяка от тях оформете триъгълници.
С помощта на точилка разточете всеки триъгълник и оформете охлювчета. Подредете ги в намазана с малко олио тавичка. Може да поръсите питката с маково или сусамово семе. Печете за 30 минути в предварително загрята на 180-190 градуса фурна.
Традицията повелява питката да се намаже с мед. След това се извършва обичай, наречен търкаляне на питката, който е характерен за самоковския край. Счита се, че колкото по-надалече се търкулне питката, толкова повече здраве и късмет ще има човек през годината.
От питката, намазана с мед, на Благовещение трябва да се раздаде и на съседите.
Благовещение, 25 март – кой празнува имен ден?
Лучник за Благовещение
Необходими са ви следните продукти за приготвянето му:
- 500 гр брашно
- 3 глави лук
- 100 мл олио
- 1/2 лъжичка сода бикарбонат
- по 1 връзка свеж копър и магданоз
- няколко стръкчета пресен джоджен
- червен пипер
Изсипете брашното, содата, олиото и водата в дълбока купа. Омесете тестото. Накълцайте свежите подправки на ситно. Разточете тестото на кора, след което разнесете приготвената плънка. Поръсете със сол и червен пипер. Оформете лучника под формата на плик. Сложете го в предварително намазана с олио тава. Печете го в загрята на 180 градуса фурна до образуване на златиста коричка.
На Благовещение е задължително цялото семейство да се събере на празничната трапеза. Твърди се, че какъвто е този ден за човек, такава ще е цялата му година.
Благовещение 2023: История, традиции и обичаи