Пазите ли дълбоко в паметта и сърцата си скъпи детски спомени от неделните утрини през снежните зими по време на ваканцията на село при баба и дядо? В моите спомени като белег от рана, като следа в кората на дърво – вечна и незаличима – се е запечатал ароматът на две типично български закуски, приготвени от домашни продукти от сръчните ръце на баба – мекиците и бухтите – онези ароматни, топли, поръсени с пудра захар, потопени в домашно сладко тестени изкушения, които и най-добрият майстор сладкар днес не може да наподоби. Защото носеха сладостта на детството, обичта на баба и аромата на дом и огнище.
Къде ви водят вашите детски спомени? Коя закуска за вас ухае на босоного детство, билки, боров мед и утринна роса? Кое вкусно изкушение ви връща спомена за отрудените златни ръце на баба, носеща в престилката си току-що готовата ароматна закуска? Обзалагам се, че ще изброите тестените закуски, които са част от корените и традициите ни, от самите нас – палачинки, мекици, банички, бухти, катми.
Без да имам претенциите, че мога да ви върна в онзи свят на чистота, щастие и обич, по който вероятно и вие изпитвате носталгия, без да имам дори претенциите, че мога да ви предложа най-вкусната стара рецепта за бухти, изтупах праха от стария тефтер на баба, за да надникна в тайните ѝ за пухкави бухти. Какво всъщност слагаше в тях освен онази безпределна и безкрайна обич, която така ми липсва? Как нейните криви ръце успяваха да омесят най-пухкавите бухти? Има ли тайна, или съставка, които ѝ помагаха, или любовта е отговорът на загадката?
Бухти за 20 минути – идеалната съботна закуска
Пухкави бухти – тайната на моята баба
Вкъщи ги предпочитахме пред мекиците, защото за нас бяха по-вкусни, а за домакинята, която ги приготвяше – по-бързи и лесни, тъй като не изискваха толкова време, колкото мекиците, не се нуждаеха и от време тестото да втасва, не се месеше толкова дълго, колкото при мекиците, а продуктите бяха толкова малко и достъпни, че винаги ги имахме в долапите и избите – на една поличка разстояние, готови да се превърнат под сръчните ръце на баба в най-пухкави бухти.
За да станат пухкави бухти баба следваше тези правила, които е оставила като малките тайни на бухтите в стария си тефтер:
- киселото мляко трябва да си почине, след като сложите в него чаената лъжичка сода бикарбонат, то трябва да бъде оставено малко „да шупне“,
- към месене се пристъпва едва когато тестото само започне да се отделя от купата,
- при месене е важно да се получи меко и нелепнещо тесто,
- мазнината, най-добре слънчогледово олио, класическо решение, при пърженето трябва да е достатъчно, не приготвяме нискокалорична закуска, а вкусна наслада за сетивата,
- готовата смес също трябва да бъде оставена да си почине за около 30 минути, за да абсорбира добре, за да бъдат бухтите по-меки и апетитни,
- брашното, което избирате, трябва да бъде качествено, без хубаво брашно, трудно ще получите хубави бухти.
Традиционни бухти по рецепта на БАБА
Бухтите и света
Опитах се да намеря рецепта за бухти на чужд език, за да разбера как ги приготвят извън границите на родината. Такава обаче не само не открих, но и с учудване отбелязвам, че всъщност под думата бухта на чужд език излизат в глобалната мрежа изображения на кръгли хлебчета за бургери, които далеч не можем да наречем бухти и всъщност не са.
Дали чужденците имат тестено изделие, което прилича като начин на приготвяне, като вкус на нашите бухти и как се нарича, ще ви разкажа друг път. Сега ви оставям да се насладите на родните бухти. Може да ги гарнирате с каквото решите – със сирене, със сладко по ваш вкус, дори с кашкавал, с течен шоколад, с тахан или фъстъчено масло, но не пропускайте златната класика – мед и чаша мляко.
Да ви е сладко и топло с тези вкусни и ароматни спомени от детството, които ще ви пренесат на крилете на времето в скъп свят, в който замесвахме чиста обич и грижа дори в тестото за бухтите.